Ana Sayfa / Gündem / Yönetim İBB’ye geçti, Esenler Otogarı’nın metruk katlarında yıkım başladı

Yönetim İBB’ye geçti, Esenler Otogarı’nın metruk katlarında yıkım başladı

İstanbul’un yıllardır tartışma konusu olan Esenler Otogarı’nın yönetiminin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne geçmesinin ardından metruk durumdaki alt katlarında yıkım başladı. Metruk bölümlerin yıkımının tamamlanmasının ardından alan temizlenip ışıklandırılacak.

Temmuz ayında otogara yaptığı ilk ziyarette en çok şikayet konusu olan alt katları inceleyen İstanbul Büyükşehir Beldiye Başkanı Ekrem İmamoğlu “Böyle bir yere çocuğum girmez, eşim girmez. 16 milyon İstanbullunun çocuğu eşi buraya nasıl girsin?” diye tepki göstermişti.

İBB ile Uluslararası Anadolu ve Trakya Otobüsçüler Derneği arasında Bayrampaşa Otogarı olarak bilinen 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nın işletilmesine dair 25 yıllık sözleşme 5 Mayıs 2019’da sona ermiş ve yönetim tartışması başlamıştı.

Ekrem İmamoğlu’nun İBB Başkanı seçilmesinin ardından otogarla ilgili önemli bir adım atıldı.

TEKNOLOJİ ÜSSÜNE ÇEVRİLECEK

İmamoğlu’nun teknoloji üssüne çevireceğini açıkladığı otogarın önce otoparkları için hareke geçildi. İBB Meclisi’nin 11 Temmuz 2019 tarihli kararı ile otogarda bulunan otopark alanlarının 5 yıllığına belediye şirketi olan İSPARK A.Ş. tarafından işletilmesi kararlaştırıldı. 9 Eylül’de de otogarın yönetimi tamamen İBB’ye devredildi. Devir sonrası otogarda temizlik ve onarım çalışmalarına hız verildi.

EN ÇOK ŞİKAYET EDİLEN ALANDI

Yıllardır yolcuların ve esnafın çok şikayet ettiği, güvenlik sorunları yaratan, hijyen ve görüntü kirliği oluşturan İmamoğlu’nun da Temmuz ayında yaptığı inceleme sırasında “Böyle bir yere çocuğum girmez, eşim girmez” tepkisine neden olan otogarın metruk durumdaki alt katlarında bu hafta yıkım başladı. Bayrampaşa Otogarı’nın alt katlarındaki metruk alanların İBB ekiplerince yıkımının tamamlanmasının ardından alt katlar temizlenip ışıklandırılacak.

“OTOGARI DAHA GÜVENLİ HALE GETİRİYORUZ”

İBB Ulaşım Daire Başkanı Dr. Taylan Engin “Ekiplerimiz, otogarda amaç dışı kullanımları engellemek ve alanı temizlemek için girişimlerde bulundular. Etap etap tahliye planı yapıldı. Otogarın alt katlarını yıkmaya başladık. Temizliğini ve aydınlatmasını yapacağız. Otogarı daha güvenli bir hale getiriyoruz” dedi. Bayrampaşa Otogarı’nın 2 yıl içinde başka bir yere taşınması ve otogarın teknokente dönüştürülmesi planlanıyor

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir