Ana Sayfa / ana-slider / Türkiye’de 263 Bin Kişi Ad ya da Soyadını Değiştirdi: Listenin Başında ‘Top’ Var

Türkiye’de 263 Bin Kişi Ad ya da Soyadını Değiştirdi: Listenin Başında ‘Top’ Var

Top, Koyun, Karpuz, Karabaş, Ördek, Kör, Dana, Çürük, Armut, Davul… Türkiye’de bu isim ve soyadlarına sahip çok sayıda kişi düzeltme talebinde bulundu

İçişleri Bakanlığının geçtiğimiz Aralık’ta başlayan ve 3 Kasım’a kadar sürecek uygulaması büyük ilgi gördü. Şu ana kadar 188 bin 129 kişi soyadını, 74 bin 708 kişi ismini düzeltti. Kadın ve erkeklerde en fazla değiştirilen soy isim ‘Top’ oldu.

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, ad ve soyadında yazım, imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmasından kaynaklanan anlam değişikliklerinin mahkeme kararı aranmaksızın değiştirilmesine imkan sağlayan uygulamayı hayata geçirdi.

Değiştirilen soyadları: Top, Koyun, Dana, Karpuz, Karabaş, Çürük, Armut

Başvurular kapsamında “Top, Koyun, Karpuz, Karabaş, Ördek, Kör, Dana, Çürük, Armut, Davul” gibi 74 bin 708 soyadı mahkeme kararı aranmaksızın değiştirildi.

“Keser/Kevser, Fedme/ Fadime, Erturun/ Ertuğrul, Fiyaz/ Feyyaz, Hebibe/ Habibe, Vurkan/ Furkan, Mesüt/ Mesut, Turğut/ Turgut, Bünyami/ Bünyamin, Birifan/ Berivan, Buğlum/Buğlem, Müzüyen/Müzeyyen, Ristan/Rüstem, Yonis/Yunus, M.Ali/ Mehmet Ali” gibi hatalı yazılan 74 bin 708 isim il, ilçe idare kurulu kararı ile bir kereye mahsus mahkeme kararı aranmaksızın düzeltildi.

Düzeltme talebinde İstanbul birinci sırada

En çok ad düzeltmesi yapılan il 13 bin 442 ile İstanbul oldu. İstanbul’un ardından 5 bin 23 ile Ankara, 3 bin 114 ile İzmir, 2 bin 367 ile Diyarbakır, 2 bin 245 ile Antalya, 2 bin 36 ile Bursa, 2 bin 32 ile Adana, bin 878 ile Kocaeli, bin 804 ile Konya en çok ad düzeltmesi yapılan iller olarak sıralandı.

En çok ad düzeltmesi yapılan ilçe de bin 198 ile Esenyurt oldu. Esenyurt’u bin 27 ile Batman Merkez, 786 ile Melikgazi, 764 ile Sivas Merkez, 760 ile Bağcılar, 759 ile Esenler, 757 ile Şahinbey, 747 ile Sincan 724 ile Kepez ilçeleri takip etti.

İsim düzeltilmesi gibi soyadı düzeltilmesine de talep en fazla İstanbul’dan geldi. İstanbul’da 33 bin 65 kişi soyadını düzeltirken, İstanbul’un ardından 11 bin 411 ile Ankara, 9 bin 720 ile Şanlıurfa, 7 bin 29 ile Diyarbakır, 5 bin 903 ile Bursa, 5 bin 714 ile İzmir, 5 bin 676 ile Gaziantep, 5 bin 282 ile Van, 5 bin 133 ile Kayseri, 4 bin 913 ile Adana geldi.

En çok soyadı düzeltmesi yapılan ilçeler ise 2 bin 834 ile Esenyurt, 2 bin 712 ile Şahinbey, 2 bin 512 ile Haliliye, 2 bin 417 ile İpekyolu, 2 bin 412 ile Eyyübiye, 2 bin 286 ile Melikgazi, 2 bin 90 ile Adıyaman Merkez, 2 bin 78 ille Bağcılar, 2 bin 20 ile Batman Merkez, bin 981 ile Ümraniye ilçeleri oldu.

Uygulama 3 Kasım’a kadar sürecek

Ad ve soyadlarında noktalama işareti eksiliği, harf eksikliği ve düzeltme işareti eksikliği bulunanlar ve değiştirmek isteyenler, (Yasmin/ Yasemin, Memet/ Mehmet, Melhat/Melahat, Çığdem/Çiğdem, Alı/Ali, Nıhal /Nihal, Ulku/Ülkü, Adem/Âdem, Bilal/Bilâl, Kazım/Kâzım, Kamil/Kâmil); Soyadı Kanunu’nda belirtilen, umumi edeplere uygun olmayan ve gülünç soyadı olduğu değerlendirilenler, (Yalak, Kalas, Sıçan, Deli, Koyun, Top, Boynuz, Ördek), ayrı yazılmış adların birleştirilmesini (Ayşe Gül/ Ayşegül) ya da bitişik şekilde yazılmış adların ayrı yazılmasını (Mehmetcan/Mehmet Can) talep edenler, il ve ilçe idare kurullarına başvuru yapabiliyor.

Ad ve soyadlarındaki yazım yanlışlarını değiştirmek isteyenler bulunduğu yerleşim yerindeki nüfus müdürlüğüne müracaat edebiliyor. Yerleşim yeri dışındaki nüfus müdürlüklerine yapılan müracaatlar ise kabul edilmiyor.

Yurt dışında bulunanlar ad ve soyadı değişikliğine ilişkin talepleri için dış temsilciliklere başvuru yapabiliyor.

3 Kasım’a kadar devam edecek uygulama sayesinde ad ve soyadlarının düzeltilmesine yönelik mahkemelerin iş yükü azaltıldığı gibi bürokratik süreçler de kısaltıldı. (euronews)

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir