Ana Sayfa / ana-slider / Türkiye, Irak’ın Plastik Çöpünü İthal Ediyor

Türkiye, Irak’ın Plastik Çöpünü İthal Ediyor

Dünyanın çöpünü toplayan ülke konumuna getirilen Türkiye’nin Irak’tan bile plastik atık ithalatı yaptığı ortaya çıktı

Çin’in plastik atık ithalatını yasaklamasının ardından adeta çöp ülkesine dönen Türkiye’nin Irak, Tunus, Tayland gibi ülkelerden bile plastik atık ithal ettiği ortaya çıktı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) resmi verilerine göre Çin’in ithal çöpe kapılarını kapattığı 2017 yılına kadar Türkiye’ye giren ithal plastik atığın yaklaşık üçte biri Irak’tan geldi.

POŞET PARALI HALE GETİRİLDİ AMA PLASTİK ATIK HALA İTHAL EDİLİYOR

2017’den itibaren Çin’in almadığı Avrupa’nın çöpünün Türkiye’ye akın etmesine rağmen Irak ülke sıralamasında ilk dörtte kalmaya devam etti. Plastik atığı azaltmak amacıyla bir taraftan marketlerdeki poşet paralı hale getirilirken diğer yandan plastik atık ithalatının katlanarak artmasına anlam verilemiyor.

CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Ednan Arslan, son dönemde artan çöp ithalatı üzerine Çevre Bakanlığı’ndan ithal çöp verilerini istedi. Ancak Bakanlık bu bilgiyi göndermedi. TÜİK’in verilerini inceleyen Arslan, plastik atık ithalatının 2017’den itibaren hızla arttığını, Türkiye’nin adeta ithal plastik atık yığınlarına maruz kaldığını söyledi.

Sözcü gazetesinde yer alan habere göre Aslan, “Türkiye 2014 yılında 45.3 milyon dolar plastik atık ithal ederken bu miktar 2018 yılında 116.4 dolara yükselmiştir. Ocak – Ağustos 2019 döneminde ise 73.4 milyon dolara ulaştı” dedi.

Arslan, plastik atığın zararları ortadayken iktidarın hızla artan bir ithalat politikası yürütmesinin akla uygun olmadığını belirterek, “Irak, Tunus, Tayland gibi ülkelerden atık plastik ithal ediyor olmamız olayın diğer trajikomik yönüdür. İnsan sağlığına son derece zararlı plastik çöp ithalatını artıracaktınız, neden vatandaştan plastik poşeti 25 kuruştan satıyorsunuz? Bu yıl başında yürürlüğe giren paralı poşet uygulaması plastik atıklarla mücadelede önemli bir adımdır” dedi.

‘RANTÇILARI ZENGİN EDEN YÖNETİM’

Doğada çözülmesi yüzlerce yıl süren plastik atıkların ülkemizde ithalatının artırılması tam bir tezat oluşturmaktadır. Plastik atıkların geri dönüşümünde çok yüksek enerji harcanmakta ve hava kirliliğine yol açılmaktadır. Havaya karışan bu atıklar yağmur ile toprağa karışarak hem toprağı kirletmekte, hem de yeraltı sularını zehirlemektedir. Etkileri nesiller boyu sürecek bu tür ticari faaliyetler AKP iktidarının rantçıları zengin eden yönetim kültürünün bir sonucudur” dedi.

‘BAZI ÜLKELER İTHALATI YASAKLADI’

CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan, plastik atık ithal ettiğimiz ülkelerin büyük çoğunluğunun doğayı, insan sağlığını düşünerek plastik üretimini ve kullanımını sınırladığına, ithalatı yasakladığına dikkat çekti. Arslan, “Peki bizim insanımız bu kadar değersiz mi? Türkiye’de bir an önce bu konuda samimi ve etkili önlemler almalıdır. Türkiye, henüz kendi plastik çöpünü toplayıp imha edecek kapasiteye sahip değilken, bu şekilde kontrolsüz çöp ithalatı Türkiye’nin kendi geri dönüşüm sisteminde var olan sorunların daha da artmasına neden olabilir. Çevreye ve dolayısıyla insan sağlığına daha fazla zarar verilmeden, çöp ithalatının yasaklanması gerekmektedir” çağrısında bulundu.

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir