Ana Sayfa / ana-slider / Trump, Erdoğan ve QSD Komutanıyla Görüştü

Trump, Erdoğan ve QSD Komutanıyla Görüştü

ABD Başkanı Donald Trump’ın hem Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan hem de QSD Genel Komutanı Mazlum Kobane ile telefonda görüştüğünü açıklayan ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Trump’ın Erdoğan’dan ‘Kobane kentine saldırmama garantisi vermesini’ istediğini söyledi.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence Beyaz Saray’da gazetecilere açıklama yaptı. Pence, “ABD, Türkiye’nin Suriye’ye müdahalesine yeşil ışık yakmadı” dedi. Başkan Trump’ın Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü ve Suriye’de derhal ateşkes talep ettiğini söyleyen Pence, krize çözüm konusunda aracı olmak için Türkiye’ye gideceğini belirtti.
Pence, “ABD, Türkiye’nin Suriye’ye müdahalesine göz yummayacak. Türkiye’ye operasyonu durdurması ve anlaşma masasına oturması çağrısını yapıyoruz. Türkiye masaya oturana ve operasyonu durdurana kadar yaptırımlar devam edecek” ifadelerini kullandı.
‘KOBANE İÇİN GARANTİ İSTEDİ’
Pence, Trump’ın Erdoğan’dan ‘Kobane kentine saldırmama garantisi vermesini’ istediğini söyledi. Pence, “Trump, Ulusal Güvenlik Danışmanı O’Brien’a derhal Türkiye’ye gitmesi için talimat verdi. Trump ve Erdoğan’ın gelecek ay gerçekleştireceği görüşme için bir karar verilmedi” dedi.
ABD Başkan Yardımcısı, yakın zamanda Türkiye’yi ziyaret edeceğini de açıkladı.
‘QSD KOMUTANI İLE DE GÖRÜŞTÜ’
Başkan Yardımcısı, Başkan Trump’ın Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Genel Komutanı Mazlum Kobane ile de telefonda görüştüğünü belirtti. Pence, Mazlum Kobani’nin Trump’a Suriye’nin kuzeyindeki Kobane şehrinin Kürtler için önemli olduğunu söylediğini dile getirdi.

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir