Ana Sayfa / Gündem / TRT’deki Torpile Savcılık Ayarı

TRT’deki Torpile Savcılık Ayarı

TRT’deki torpil yargıya taşındı, savcılık idari işlem diyerek savundu!

TRT Yönetim Kurulu başkan ve üyeleri hakkında ‘görevi kötüye kullanmak’ gerekçesiyle yapılan suç duyurusu savcılık tarafından işleme konulmazken, yapılan torpiller ‘idari işlem’ denilerek savunuldu.

Basın Yayın İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası (Haber-Sen), TRT’nin, bir kısım personele ayrıcalık tanıyarak atamalarının farklı kurumlara yapılmasını ve ‘istihdam fazlası’ diye emekli ettiği personelin yerine yüzlerce yeni personel almasını yargıya taşıdı. Sendikanın dilekçesi Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından işleme konulmazken, yaşananların ‘suça konu teşkil etmeyen idari işlem niteliğinde olduğu’ savunuldu.

Haber-Sen, TRT Yönetim Kurulu başkan ve üyeleri hakkında ‘görevi kötüye kullanmaktan’ Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. 2 Ağustos’ta yapılan başvuruya, 4 Eylül’de yanıt veren savcılık, ‘dilekçenin işleme konulmamasına’ karar verildiğini sendika avukatı Meltem Salman’a tebliğ etti. Kararın gerekçesinde ”Cumhuriyet Başsavcılığının idari işlemlerin yerindeliğini denetlemek gibi bir sorumluluğunun bulunmadığı, ceza hukuku açısından ortada suç teşkil eden bir eylem ve işlemin olmadığı” savunuldu.

‘KİME ŞİKAYET EDECEĞİZ?’

Cumhuriyet’ten Sena Yaşar’a konuşan avukat Salman, TRT Yasası’nda olmamasına karşın 80 personelin ‘kendi isteği ile istihdam fazlası’ yapıldığını ve ataması yapılan diğer 143 personele ise haber verilmeyerek ‘ötekileştirildiğini’ belirtti. Salman, ”Kendi isteği ile istihdam fazlası olduğu gerekçesiyle bazı personelin ‘TRT’de iken almış oldukları mali haklarını alarak’ başka kurumlara geçmelerine imkan tanınmasının kamuyu zarara uğrattığı ve görevin kötüye kullanıldığı gerekçesiyle yaptığımız suç duyurusu işleme koyulmadı. Bir idari işlem hukuka aykırılığının yanı sıra suç da teşkil ediyorsa kime şikâyet edeceğiz’ diye sordu.

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir