Ana Sayfa / ana-slider / Soma Maden Katliamında Patronu Tutuklatan Hakimin Terfisi Engellendi

Soma Maden Katliamında Patronu Tutuklatan Hakimin Terfisi Engellendi

Soma katliamı davasında tutuklu patronu tahliye eden İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 14. Ceza Dairesi, davanın yeri değiştirilen hâkimi Ballı’ya verdiği not ile terfisini fiilen engelledi

301 madencinin öldüğü Soma katliamı davasını yürütürken görev yeri değiştirilen Mahkeme Başkanı Aytaç Ballı’ya ceza gibi “gizli” terfi notu verildi. Soma davasının tutuklu patronu Can Gürkan’ı tahliye eden ve şirketine ilişkin verilen madencilikten yasaklama kararını kaldıran İzmir Bölge Adliye Mahkemesi (BAM) 14. Ceza Dairesi, İzmir hâkimi Aytaç Ballı’nın terfi sicil notunu “Olumlu veya olumsuz kanaat edinilememiştir” şeklinde düzenledi. Ballı, meslekte yükselmesine engel olacak bu değerlendirmeye itiraz ederken, sanık Can Gürkan’ın avukatının duruşmada “Keser döner sap döner, gün gelir hesap döner” diyerek yaptığı “gözdağı” da dikkat çekti.

Yargıç Aytaç Ballı, 301 işçinin öldüğü Soma katliamı davasına bakan Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nin başkanlığını yapıyordu. Yargılamayı yaklaşık 2,5 yıl boyunca sürdüren ve 17. duruşmasına kadar getiren Ballı, sanıkların şikâyeti üzerine HSK tarafından 21 Temmuz 2017’de görevden alınarak İzmir’e atandı. HSK tarafından Mart 2018’de açıklanan terfi listesinde, Ballı’nın birinci sınıf hâkim yapılmadığı anlaşıldı. Bu süreçte yeni başkanın görevlendirildiği mahkeme, yargılama sonucunda kararını Temmuz 2018’de açıkladı. 14 kişi hapis cezasına çarptırılırken, aralarında şirketin patronu Alp Gürkan’ın bulunduğu 37 kişi ise beraat etti. Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’a 15 yıl hapis cezası verildi.

TAHLİYE ETTİ, YASAĞI KALDIRDI

Davanın istinaf incelemesini İzmir BAM 14. Ceza Dairesi yaptı. 18 Nisan 2019’da cezaları onayan daire, sanıklar lehine iki karar aldı. Can Gürkan’ı tutuklu kaldığı süre nedeniyle tahliye eden daire, Gürkan’ın ruhsat sahibi ve rödovansçı olarak maden ocağı işletme icrasından yasaklanmasına dair yerel mahkeme kararını da kaldırdı.

TERFİ FİİLEN ENGELLENDİ

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre, İzmir Adliyesi’nde yargıç olarak görevini sürdüren Ballı’nın HSK’nin yönergeleri doğrultusunda doldurulması gereken “terfi sicil fişi” ilginç bir şekilde İzmir BAM 14. Ceza Dairesi tarafından yapıldı. Daire, Ballı’nın gizli not fişine “Olumlu veya olumsuz kanaat edinilememiştir” şeklinde yazarak, terfisini fiilen engelledi.

Kararı öğrenen Ballı, daireye itiraz etti. İtiraz dilekçesinde, “Kamuoyunda Soma davası olarak bilinen ve Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2015/81 Esas sayılı dosyasının kararına iştirak etmemiş olmak ile birlikte duruşmalarına ve keşfe başkan olarak çıkmam nedeniyle hakkımda ‘Olumlu veya olumsuz kanaat edinilememiştir’ şeklinde not fişi düzenlendiğini öğrenmiş bulunmaktayım” denilmesi dikkat çekti.

‘KİMLERİN ENGEL OLMAYA ÇALIŞTIĞI ORTADA’

Somalı ailelerin avukatlarından Can Atalay, dairenin bu kararının, Ballı’nın mahkeme başkanlığından terfi görünümüyle neden alındığını ve daha sonra mesleki anlamda yükselmesine nasıl ve kimlerin engel olmaya çalıştığını ortaya koyduğunu vurguladı.

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir