Ana Sayfa / Gündem / Şırnak Valiliği Mem û Zîn Festivalini Yasakladı

Şırnak Valiliği Mem û Zîn Festivalini Yasakladı

Şırnak Valiliği’nin yasak kararı gerekçesiyle engellenen Cizre 1’inci Gençlik Kültür ve Sanat Festivali ileriki bir tarihe ertelendi. Belediye Eşbaşkanı Mehmet Zırığ, “Bu kayyum uygulamalarının devamıdır” dedi.
Şırnak’ın Cizre İlçe Belediyesi tarafından bugün ve yarın düzenlemek istediği 1’inci Mem û Zîn Gençlik Kültür ve Sanat Festivali, Valilik tarafından eylem ve etkinliklere getirilen 15 günlük yasak gerekçesiyle engellendi. Festivalin startının verilmek istenildiği Dengbêj Evî, sabah saatlerinde çok sayıda zırhlı araçla polisler tarafından abluka altına alındı. Söz konusu güvenlik önlemlerine rağmen çok sayıda genç Dengbêj Evi’ndeki etkinlik için toplanmaya başladı.
ZIRIĞ: HUKUKSUZ BİR ENGELLEME
Cizre Belediye Eşbaşkanı Mehmet Zırığ ile görüşen polisler, etkinliğin yasaklandığını belirtirken, Zırığ ise, belediyeye ait kapalı bir alanda yapılan etkinliğe Valilik veya Kaymakamlık tarafından yasaklanamayacağını ifade etti. Zırığ, engellemenin hukuksuz olduğunu dile getirdi.
Bu durumu protesto eden gençler, erbaneler eşliğinde söylenen ezgilerle halaya durdu. Sonrasında, HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ, HDP’li belediye eşbaşkanları ve gençler belediye binasına geçti. Burada açıklama yapan Eşbaşkan Zırığ, yasak kararına tepki göstererek, “Valiliğin aldığı kararı çok iyi tanıyoruz. Bu yasakçı zihniyetin nereden kaynaklandığı biliyoruz” dedi. Kayyum uygulamalarının fiili bir şekilde devam ettiğini vurgu yapan Zırığ, yasakları kınadıklarını bir kez daha yineledi.
Zırığ, festivali ileriki bir tarihe ertelediklerini dile getirdi.
Ardından konuşan HDP’li Dersim Dağ, gençlerin fuhuş ve uyuşturucaya karşı başlatttığı mücadelenin devam edeceğini ve baskı politikalarına boyun eğmeyeceklerini vurguladı.
Açıklama, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganıya son buldu.
GÖZALTILAR SERBEST
Öte yandan, sabah saatlerinde festivale katılmak için kente gelen ve gözaltına alınan toplam 22 kişi serbest bırakıldı.
Kaynak: MA

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir