Ana Sayfa / ana-slider / SGK’ye Aktarılan Para 12 Yılda 1 Trilyon Liraya Dayandı

SGK’ye Aktarılan Para 12 Yılda 1 Trilyon Liraya Dayandı

 AKP, söz konusu harcamalardaki artışı kabul ederek, mazeretleri sıraladı; yaşam süresinin uzaması da gerekçe oldu

AKP iktidarı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu arasında sık sık tartışmalara neden olan SGK, sürekli açık veren bir kurum haline gelirken, son 12 yılda bütçeden kuruma aktarılan para da 1 trilyon liraya dayandı. AKP, söz konusu harcamalardaki artışı kabul ederek, mazeretleri sıraladı; yaşam süresinin uzaması da gerekçe oldu.

AKP, bu hafta TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşmelerine başlanacak olan 2020 bütçesinin gerekçesinde, sağlık ve sosyal güvenlik sistemine de yer verdi. Sağlık harcamalarındaki artış gerekçede tablo halinde yer aldı. Buna göre 2018 yılında 99.6 milyar lira olan sağlık harcamalarının bu yıl 119.8 milyar liraya çıkması bekleniyor. Sağlık harcamalarınının 2020 yılında en az 133.9 milyar liraya ulaşması; 2021’de 146.7 milyar lira, 2022 yılında da 158.4 milyar lira olması öngörülüyor.

‘YAŞAM SÜRESİNİN UZAMASI’ DA MAZERET SAYILDI

Gerekçede sağlık harcamalarındaki artışın tüm dünya ülkelerinin karşı karşıya kaldığı bir sorun olduğu savunulurken, şöyle denildi:

”Ülkemizde de yaşlanan nüfus, pahalı ve hızlı gelişen teknoloji, gelişen bilgi kaynakları, hastaların ve hizmeti sunanların en son teknolojiden yararlanma isteği, yaşam süresinin uzaması, hizmete kolay ulaşılması ve artan kronik hastalıklar sağlık harcamalarının artmasına neden olmuştur.”

‘SİSTEM, UZUN BİR DÖNEMDEN BERİ AÇIK VERİR BİR YAPIYA BÜRÜNMÜŞTÜR’

Gerekçede, sosyal güvenlikteki açığa dikkat çekilirken, “bunun sürdürülebilir olmadığı” da kabul edildi. Bu konuda da şu açıklama yapıldı:

”Türkiye’nin genel ekonomik ve sosyal yapısının, sosyal güvenlik sistemi içerisinde sağlanan haklar ile yükümlülüklerin yeterince örtüşmemesi ve aktüeryal dengedeki sıkıntılar, uzun vadeli olarak sürdürülebilir sosyal güvenlik bütçesi oluşturulmasını engellemiş ve sistem uzun bir dönemden beri açık verir bir yapıya bürünmüştür. Sosyal güvenlik sisteminin finansman sorunlarının en önemli sebeplerinden birisi aktif-pasif sigortalı oranının dengelenememesidir.”

1 TRİLYON LİRAYI AŞMASI BEKLENİYOR

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre, gerekçede, 2007 yılından bu yana SGK’ye bütçeden yapılan transferlere de yer verildi. Tablo, prim gelirlerinin SGK açıklarını kapatmaya yetmediğini, kurumun kendi kendini döndüremediğini, genel bütçenin önemli bir bölümünün SGK’ye aktarıldığını ortaya koydu. 2007-2018 döneminde SGK’ye bütçeden yapılan transferlerin toplamı 1 trilyona dayandı. 12 yılda SGK’ye bütçeden 909.2 milyar lira aktarıldı. 2007 yılında bütçeden SGK’ye yapılan transfer toplamı 33 milyar lirayken, 2018 yılında rakam 148.3 milyar liraya kadar çıktı. Bu yıl aktarılan da eklendiğinde bütçeden SGK’ye yapılan transferlerin 1 trilyon lirayı da aşması bekleniyor.

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir