Ana Sayfa / Gündem / Selçuk Mızraklı ve Canan Kaftancıoğlu İTO’nun Panelinde Buluştu

Selçuk Mızraklı ve Canan Kaftancıoğlu İTO’nun Panelinde Buluştu

Ev-Dem Haber / Cüneyt Karabey

İstanbul Tabip Odası (İTO) tarafından “Seçme seçilme hakkına, seçmen iradesine saygı” konulu panel düzenlendi.

İTO’nun düzenlediği “Seçme seçilme hakkına, seçmen iradesine saygı” panelinde konuşan yerine kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Selçuk Mızraklı, iktidarın Kürt anasını görmesin diye her şeyi yaptığını söyledi. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ise, “Üstünlerin hukukunun uygulandığı bir dönemden geçtiği bir dönemi yaşıyoruz. Yan yana geldiğimiz sürece bunu değiştirebiliriz” dedi.

İstanbul Tabip Odası (İTO) tarafından “Seçme seçilme hakkına, seçmen iradesine saygı” konulu panel düzenlendi. Cağaloğlu’nda bulunan İTO binasında düzenlenen panele yerine kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Eş Başkanı Cengiz Çiçek, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP İTO Başkanı Pınar Saip, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) eski yargıcı Rıza Türmen, Türk Tabipler Birliği (TTB) eski başkanı Raşit Tükel ile çok sayıda kişi katıldı.

İTO Başkanı Pınar Saip’in moderatörlüğünde başlayan panelde, ilk sözü Canan Kaftancıoğlu aldı.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, paneli düzenleyen İTO yönetimine teşekkür ederek, “Hekimliğin bütün yaraların tedavi edebilmesi gibi bir yanı var. Ama bakıldığında aslında bütün mesleklerin tedavi edici ve toplumu dönüştürücü bir yanı var. Siyaset de toplumu rahabilite eden ya da bu amaçla yola çıkılan bir alanken bugün geldiğimiz noktada ne yaşadığımızı hepimiz biliyoruz. Bugün herbirimizin yaşadığı mağduriyetleri, süreçleri hergün birbirimizden tekrarlamaktan yana çok olmuyorum. O nedenle süreçte yaşadığımız her şeyi birlikte yaşadık. Güzel olan ne varsa hep birlik yaptık” dedi.

‘ABSÜRTLÜKLER ÜLKESİ’

Yaşadığım süreci anlatmak yerine absürtlükler ülkesi olduğumuza dair birkaç şey söylemek istiyorum” diyen Kaftancıoğlu, şöyle devam etti: “O kadar absürt durumlarla karşılaşıyoruz ki yaşadığımız süreçleri bile anlatmak manasız geliyor. Geçen gün bir toplantıdaydık. Tam da o sırada sarayda yaşayan zat ABD’de bir toplantıya katılmıştı. O toplantıda çıkıp ‘bizim ülkemizde domuz eti yiyenler var biz hiç onlara müdahale etmedik’ diyor. Gerçekten de adam haklı. Çünkü onların müdahaleden anladığı birini katletmek, aylarca bunun üzerinden propaganda yapmaktır. Hal böyle olunca 31 Mart seçimlerinden sonra ‘birşeyler oldu ama ne olduğunu anlayamadık’ deyip seçimleri iptal etmek de veya Diyarbakır’da, Van’da, Mardin’de birşeyler oldu ama ne olduğunu anlamadık ihriyacı bile duymadan kayyum atamasını görmek bu absürtlükler ülkesinde çok da absürt değil. Hakikaten hepimizin acı acı güldüğü, acı acı gülmenin ötesinde çok acı çektiği bir dönemdeyiz.”

 

‘HARAM YEMEK KABUL EDİLEMEZ’

Panele katılanlara teşekkür ederek konuşmasına başlayan Selçuk Mızraklı, da paneli düzenleyen İTO’ya teşekkür etti. Konuşmasına kurt kuzu hikayesini anlatarak başlayan Mızraklı, “Türkiyenin hali biraz buna benziyor. Bir toplum eğer yeri geldiği zaman o etkili duruşu gösterirse o geçmişi korumuş olur. Ama çıkamazsanız daha da geri gidersiniz. Bir olursak, birlikte olursak bu hikayeyi değiştirebiliriz. Şimdi burada farklı yerlerde durabilirsiniz, geleceğe dair de farklı olan ama bunların hepsinin de temel normatifleri de vardır. Haram yemek hiçbir yerde kabul edilmez. Ee madem bütün bunlar böyleyse farklı da düşünsek o toplamı sağlamak zorundayız” diye belirtti.

‘GEÇ KALMAKTAN KORK’

Türkiye’de artık kötülüğün sıradanlaşmaya başladığını vurgulayan Mızraklı, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Öyle bir hale geldik ki artık her tarafta bir çürüme yaşanıyor. Eskiden kararlarının arkasında duran bir irade vardı. Ancak şimdi herşeyde ciddi bir çürüme ve eskime görüyorsunuz. Şimdi bütün bunları söylerken bir meramım var. ben şuna inanıyorum. Biz hekimler çok kullanırız. Kanserden Korkma geç kalmaktan kork. Çünkü her geçirdiği zamanın kanserin vücutta diğer organlarla etkileşime girme gibi sorunlu bir dönemdir. O yüzden geç kalınmamalıdır. Çünkü telefisi güç şeyler doğuracaktır. Onun için hergün kadın cinayetleriyle, işçi ölümleriyle karşılaşıyoruz. Kamu güvenliği sağlamakla mükellef olanlardan neden ben korku tutayım. Onlar benden korksun. Ama öyle bir hale getirdiler ki sabah kapımızı bir komşumuz çalsa açamayacak duruma geldik. Dolayısıyla her geç kaldığımız gün bizden birilerin alınıp götürülececği bir süreç yaşayacağız. Eğer benimle bu iş bitecekse hemen beni buradan götürsünler.”

‘MESELE 3 KAYYUM MESELESİ DEĞİL’

Ülkenin geleceğinin giderek kaybedildiğini vurgulayan Mızraklı, “Türkiye temel haklara saygılı herkesin kendisini özgür ve eşit hissedeceği bir ülke olsun diyoruz. Ama Ortadoğu’ya savrulmaya başlıyoruz. Ben Ape Musa’nın deyimiyle eski dönemlerin hem tanığıyım hem de yeri geldiğinde sanığı oldum. Siz tavuktan kartal olmaya çalışanı gördünüz mü? Tavuk tavuk gibi yaşar, kartal kartal gibi. Ben hayatımda cezayı hep barıştan dolayı yedim. Bu ülke bir çok krizi yaşıyor. Ülkede baskıcı her gün zulüm üreten bir dönemden geçiyoruz. Yan yana durursak, güç birliği yaparsak biz bunlar yeneriz. 31 Martta olan buydu. Eğer daha önce yan yana gelseydik bunları yine yenerdik. Kaybettiğimiz her gün daha sonrası çok daha fazla süreye neden olabilir. Mesele üç kente kayyum atama meselesi değildir. Siz eğer parlamenter seçimin önüne engel koyarsanız demokrasiyi berhava edersiniz. Bu ülkedeki Kürt sorunu birçok sorunla ilişkilidir. Bu iktidar Kürt özgür olmasın diye her şeyi yapıyor. Kürt anasını görmesin diye herkesle anlaşırım anlayışı var. Ya böyşe bir şey olabilir mi?” diye konuştu.

Panel, soru cevap bölümünden sonra bitti.

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir