Ana Sayfa / Gündem / Selam İle! – Hüda KAYA

Selam İle! – Hüda KAYA

Yazmayı sevenler için uzun sayılabilecek bir süredir paylaşımlarım genelde sözlü gerçekleşti. Evet okuduğum ve konuştuğum kadar da yazdım, pek çok notlar aldım, dosyalar oluşturdum ama bunlar yine de meramımı sizlerle bir köşe yazısında paylaşmakla kıyas edilemezler.
Evrensel Demokrasi gazetesi internet medyasında yeni bir ses, yeni bir alan olarak hayatımıza katıldı. Bundan sonra mümkün olduğunca haftalık olarak sizlerle bu köşede buluşacağız.
Zaman zaman, tanımaktan hoşnut olacağınıza inandığım genelde kadın, başka genç yazarlarımızın yazıları da yayınlanacak bu köşede.
Son derece politik bir toplum olduğumuz gerçekliği üzerinden ele aldığımızda toplumsal ihtiyacımızın gece gündüz siyaset konuşmak, tartışmak, takım tutar gibi parti tutmak olmadığına inanıyorum.
Asıl gereken insan olabilmek ve bütün kötülüklere rağmen insan kalabilmektir.
İşte bu gerçeklikler ışığında yazılarımı mümkün olduğunca politika dışında yazmaya çalışacağım. Toplumumuz insanı her gün, her saatte televizyonlarda veya gazetelerde politikadaki gelişmeler diye artık aynı yüzleri görmekten haber ve tartışma programı izlemekten veya neredeyse hepsi aynı manşetleri atan aynı havuzun yayınlarını okumaktan ruh sağlığını korumak adına uzak durmayı tercih eder hale geldi.
Her ne kadar izlemeyelim, okumayalım deniliyorsa da ülkemizde yaşananların gerçekliğinin değişmediği, değişmeyeceği de bir vakıadır.
Başta kadın ve çocuk cinayetleri, kadın, çocuk ve genç tacizleri, tecavüzleri, yoksullar üzerinde gün geçtikçe ağırlaşarak devam eden emek hırsızlığı, istismarı, emeği, ehliyeti hiçleştiren yandaşlıkları, her alanda kendini gösteren ve toplumda bir kaos ortamının görünürlüğüne yol açan ehliyetsizliği, liyakatsizliği, adamsendeciliği, yaşamı, iradeyi, özgürlüğü, huzuru, barışı yani tüm değerlerin temeli sevgiyi katleden malum anlayış ve pratiklerin, en deriniyle yaşandığı böyle bir zamanda bu değerler yeniden nasıl görünür olabilir?
Nasıl toplumsal bir bilince dönüştürülebilir?
Özellikle mevcut iktidarın anlayış ve referansları doğrultusunda istismar edilen bütün insani ve dini değerlerin toplumda nasıl bir çürüme ve yozlaşmaya yol açtığını hepimiz görmekteyiz.
İnsani, hukuksal, politik, vicdani, ahlaki, ekonomik, dini aklınıza ne gelirse değer atfedilen her şeyin nasıl değersizleştiğini ve kötü olan ne varsa bu dönemin itibarlıları olduğunu da görüyoruz, yaşıyoruz.
İnsanlar değerler arayışı içinde ve bu çürümüş, toz duman olmuş ortamda neyi, nerede arayacağını da bilemiyor.
Bir zamanlar inancına katılmasa da dini kurum ve şahsiyetlere karşı bir saygı, bir mesafe vardı. Artık buralar tecavüz, istismar ve insani olmayan, her kötülüğün ve güvensizliğin yuvalarına dönüştü.
Emek hırsızlığı yapanlar şimdi geleceğimizi, yaşamlarımızı, çocukluğumuzu, gençliğimizi, özgürlüğümüzü, huzurumuzu, sevgilerimizi, güven duygularımızı, inançlarımızı çaldılar.
Tüm kötülük zihniyetlerine, anlayışlarına karşı her alanda verilen mücadele son derece kıymetlidir.
Kadınlar, gençler ve tüm ezilenler başta olmak üzere bütün kötülere ve kötülüklere karşı erdemlice karşı durma ve dayanışma zamanlarındayız.
İnancı, kimliği, dili ne olursa olsun partiler, yapılar üstü insani bir duruşla bir arada olma, dayanışmayı büyütme zamanlarındayız.
Hangi alanlarda gücümüz yetiyorsa, sesimiz çıkabiliyorsa, sözümüzle, kelamımızla, her çeşit emeğimizle iyiliği büyütmeliyiz.
Ülkemizin de, yeryüzünün de iyiliğe en çok ihtiyacı olan bu sürecin şahitleri olarak hakikat önderlerinden olabilmeyi dileyerek bugün vedalaşalım.
Barışla kalın…

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir yorum

  1. Hayırlı olsun Hüda hanım.ülkemize ve dünyamıza katkılarınızla barış nasip olur, inşallah

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir