Ana Sayfa / Dünya / Savaş Yemen’i 21 yıl geriye çekti

Savaş Yemen’i 21 yıl geriye çekti

Savaşın başında yoksulluk oranının yüzde 47 olarak tespit edildiği, İki milyon çocuğun okula gidemediği Yemen’de bu rakamın 2019 sonu itibarıyla yüzde 75 olacağı öngörülüyor.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) hazırladığı yeni bir rapor, Yemen’de yaşanan çatışmaların 2022’ye kadar devam etmesi halinde bu ülkenin dünyanın en fakir yeri olacağı uyarısı yapılıyor. “Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine (SKH) Ulaşmada Yemen’deki Savaşın Etkilerinin Değerlendirilmesi” başlıklı raporda, savaşın başladığı 2014’te yoksulluk oranının yüzde 47 olarak tespit edildiği Yemen’de bu rakamının 2019 sonu itibarıyla yüzde 75 olacağı öngörülüyor. Rapora göre savaşın 2022’ye kadar sürmesi durumunda, yoksulluk sınırının altında yaşayanların oranının yüzde 79’a, aşırı derece fakir kalacak kişilerinse yüzde 65’e çıkacağı belirtiliyor. Yemen’de savaş yaşanmamış olsaydı bu ülkenin küresel çapta yoksullukla mücadele için 2015’te ortaya konan 2030 hedeflerine yönelik gelişme katedebilmiş olacağını belirten raporda, yaklaşık 5 yıldır devam eden savaş nedeniyle Yemen’deki insani gelişmişlik seviyesinin 21 yıl geriye gittiği ve savaş bugün sona erse bile söz konusu hedeflere ulaşılamayacağı tahminine yer veriliyor. UNDP İcra Kurulu Başkanı Achim Steiner’ın raporda, “Savaş zaten Yemen’i dünyada en büyük insani felaketin yaşandığı yer haline getirmişti. Şimdi de savaşın, Yemen’i nüfusu en fakir ülke yapma tehdidi bulunuyor” ifadeleri yer alıyor. Yemen’de yoksulluk oranındaki artış, 2015’ten bu yana 89 milyar doların (yaklaşık 500 milyar TL) kaybedildiği ekonomik faaliyette görülen çöküş de dahil olmak üzere savaşa atfedilen faktörlerden kaynaklanıyor.

3.7 milyonun eğitimi tehlikede

Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu UNICEF, Yemen’de iki milyon çocuğun okula gidemediğini, bunlardan yarım milyon kadarının Mart 2015’te savaşın tırmanmasıyla eğitimi bıraktığını belirtti. UNICEF’e göre, iki yılı aşkın bir süredir öğretmenlerin maaşları verilmediği için 3,7 milyon öğrencinin daha eğitiminin tehlikede olduğuna dikkat çekti. UNICEF’in Yemen temsilcisi Sara Beysolow Nyanti, “Şiddet, iç göç ve saldırılar çok sayıda çocuğunu okula gitmesini engelliyor. İki yılı aşkındır öğretmenlerin maaşları verilmediği için, eğitim kalitesi de tehlikede” dedi. Yemen, Suudi Arabistan’ın başını çektiği Körfez ülkelerinin işgali altında.

Bu haber ilginizi çekebilir

IŞİD, 11 Hıristiyan rehinenin infaz görüntülerini yayınladı

IŞİD, Nijerya’da 11 Hıristiyan rehinenin başları kesilerek öldürülürken çekildiğini öne sürdüğü bir video yayımladı. Örgüt, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir