Ana Sayfa / Gündem / Pazardaki tartışma sonrası gözaltına alınmıştı; Valilik, “başörtüsüne saldırı” dedi, Yarkadaş tepki gösterdi

Pazardaki tartışma sonrası gözaltına alınmıştı; Valilik, “başörtüsüne saldırı” dedi, Yarkadaş tepki gösterdi

İstanbul Çatalça’da pazarda çıkan tartışmada Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile AKP’yi eleştirdiği için şikâyet üzerine gözaltına alınan 63 yaşındaki Dürdane Özselgin yurt dışına çıkış yasağıyla serbest bırakılmıştı. İstanbul Valiliği yaptığı açıklamada Özselgin’in “başörtüsüne yönelik saldırı” gerçekleştirdiğini ileri sürdü. Valiliğin açıklamasına tepki gösteren Barış Yarkadaş, “‘Parti Devleti’nin ete kemiğe bürünmüş halidir. Valilik, olayın taraflarına eşit mesafede duracağına, adeta ‘müşteki’, ‘müşteki avukatı’ gibi davranıyor” dedi.

İstanbul Valiliği’nin Özselgin’in gözaltına alınması hakkındaki açıklama şu şekilde:

“Çatalca ilçemizde 28.11.2019 tarihinde gözaltına alınan D.Ö. adlı şahsın bazı basın yayın organlarında yer alan ‘Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirdiği için gözaltına alındı’ haber ve iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır. Çatalca ilçemizde 28.11.2019 Perşembe günü Cumhuriyet Meydanı’nda N.Y. adlı şahsa hakaretlerde bulunan ve başörtüsüne yönelik saldırı gerçekleştiren D.Ö. isimli şahıs, aynı gün saat 22.00 sıralarında gözaltına alınmıştır. Şüphelinin gözaltına alınması ve yargı mercilerine sevki ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama ve hakaret’ suçları olup, çıkarıldığı mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır.”

Barış Yarkadaş’ın hükûmete yakın medyayı da eleştirdiği açıklaması şu şekilde:

“İstanbul Valiliği’nin dün gündeme getirdiğim gözaltı haberine ilişkin yaptığı açıklama, “Parti Devleti”nin ete kemiğe bürünmüş halidir. Valilik, olayın taraflarına eşit mesafede duracağına, adeta “müşteki” gibi davranıyor ve hukukun temel ilkelerini çiğniyor. Nasıl mı?

“İstanbul Valiliği, hüküm makamı mıdır?”

“Valilik, pazarda AKP – Erdoğan ve zamlar üzerinden başlayan tartışma sonrası, 20’yi aşkın polis ve jandarma tarafından gözaltına alınan Dürdane Özselgin’in “lekelenmeme hakkı”nı ihlal ediyor, kendisini yargı yerine koyuyor ve adeta hüküm vererek soruşturma aşamasındaki bir dosya hakkında hüküm kuruyor. Üstelik bunu yaparken, herkese eşit mesafede durması, yurttaşlar arasında ayrım yapmaması gerektiğini de unutuyor! İktidarı aklama çabası içindeki bu açıklama, masumiyet karinesi ilkesini de ihlal ediyor. İstanbul Valiliği, hüküm makamı mıdır?

“Tartışan iki kadın arasında herhangi fiziki bir temas olmadığı ortaya çıkmışken,Valilik nasıl olur da “Başörtüsüne saldırı” gibi sorumsuzca bir ifade kullanabilir. Valilik, beni yalanlama gayreti içine girerken, parti devletinin geldiği son noktayı da farkına varmadan gösterdi

“Gelelim diğer boyutuna: AKP’nin çanağından beslenen, onurunu, ahlakını, haysiyetini ve vicdanını kaybetmiş ve kendisine “gazeteci süsü” veren bir grup besleme, ağababalarına yaranabilmek için, gözaltı haberini yalanlamaya ve neredeyse böyle bir gözaltının bile olmadığını ispat etmeye çalışıyor. Bre ahlaksızlar! 63 yaşındaki bir kadının, yaşadığı bir tartışma yüzünden saat 23.15’te misafirliğe gittiği bir evden 20’nin üzerinde asker ve polis tarafından gözaltına alınabileceği hangi kitapta var? Ne yaptı Dürdane Hanım, cinayet mi işledi? Gasp mı yaptı?

“Dürdane Hanımın gözaltına alınması, ilaçlarını evden almasına izin verilmemesi, gece yemek yiyememesi ve talebine rağmen kaloriferinin yakılmaması sizi hiç mi rahatsız etmiyor?Sahi, siz çocuğunuzun başını nasıl okşuyor, onların yüzüne bu kadar vicdansızlıkla nasıl bakıyorsunuz?

“Avukat görüşü yaptırılmadı”

“Hukuka aykırı bir biçimde gözaltına alınan Dürdane Hanıma, savcının avukat görüşü yaptırmaması ve gözaltı işlemini CMK’ya – Baro’ya bildirmemesi, “5 yıldan az suçlarda avukat görüşü zorunlu değildir” demesi, polisin “Savcı ne derse biz onu yaparız” cevabını vermesi sizi hiç mi ilgilendirmiyor? Bugün iktidarı desteklemenin konforunu yaşadığınız için, yaşanan hukuksuzluklara ses çıkarmayarak kendinizi güvende hissediyor olabilirsiniz. Ama unutmayın ki; yarın devran döndüğünde “Hukuk, hukuk” diye feryat ettiğinizde, sizin haklarınızı da ben savunacağım”

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir