Ana Sayfa / Gündem / Osman Kavala Beraatini İstedi

Osman Kavala Beraatini İstedi

Gezi Parkı eylemleri nedeniyle tutuklu yargılandığı davanın duruşmasında savunma yapan iş insanı Osman Kavala, beratını talep etti.

Gezi Parkı olaylarına ilişkin aralarında iş insanı Osman Kavala’nın tutuklu bulunduğu 6’sı firari, 16 kişinin yargılandığı davanın duruşmasına İstanbul 30’uncu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Silivri Cezaevi Kampüsü’ndeki duruşma salonunda görülmeye devam ediliyor.

Gezi Parkı eylemleri sırasında İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü’nde Ekipler Amiri olarak görev yapan ve sonrasında ihraç edilen Başkomiser Ercan Orhan Aydın tanık olarak ifade vermek üzere duruşmaya SEGBİS’le bağlandı. Bağlantıda yaşanan teknik aksaklıklar nedeniyle duruşmaya ara verildi. Aradan sonra mahkeme başkanı arıza nedeniyle tanığın bugün dinlenmeyeceğini ifade etti.

‘Sosyal medya hesabı kullanmıyorum’

Duruşma daha sonra tutuklu olarak yargılanan iş insanı Osman Kavala’nın savunmasıyla devam edildi. İddianamede yer alan Taksim Dayanışması Platformunun içinde yer almadığını ifade eden Kavala, sadece birkaç toplantılarına dahil olduğunu söyledi. Facebook sayfasında açılan “Ayaklan İstanbul” isimli sayfayla da hiçbir bağının olmadığını dile getiren Kavala, “Ben sosyal medya hesabı kullanmıyorum. Benim Mehmet Ali Alabora ile ilk tanışmamda Haziran 2013’te oldu. Bu görüşmede telefon üzerine oldu. İçeriği ise Gezi Parkı’nda başlayan eylemle ilgiliydi. Ben Gezi Parkı için hiçbir maddi faaliyette de bulunmadım. Alabora’nın yapmak istediği oyunu da çok sonradan öğrendim” dedi. Gezi parkı eylemleri için yapılan hiçbir çağrıya da uymadığını ifade eden Kavala, “Benim ofisim Taksim’dedir. Ofise giderken birkaç kez olaylara denk geldim. Onun dışında eylemlerle herhangi bir temasım yoktur. Taksim Dayanışması’nın sosyal medya hesaplarından yaptığı hiç bir çağrılarına da katılmadım” ifadelerini kullandı.

‘Sürekli denetlenen bir vakıftır’

Mahkemeye heyetinin Kavala’ya George Soros’u tanıyıp tanımadığı sorusuna ilişkin ise Kavala, “Sorus’u tanıyorum. Soros Türkiye’ye geldiğinden beri tanırım. Soros’un desteklediği Açık Toplum Vakfı’nın kuruluşunda bulundum. Soros Türkiye’ye geldiğinde birlikte toplantılara katıldık. Bu toplantıların bazıları vakıf, bazıları ise lokantalarda gerçekleşti. Zaten bu vakıf sürekli denetlenen bir vakıftır. Bu vakıf başka kurum ve kuruluşlara da destek veriyor. Anadolu Kültür Vakfı’na da destek veriyor. Ben Anadolu Kültür’ün kurucusuyum. Açık Toplum Vakfı çok sonradan kuruldu. İddianamede bir film projesinden söz ediliyor. Bu film çekilmiş değil. Eğer çekilseydi sanatsal, düşünsel bir film olurdu. Denildiği gibi bir propaganda olsun diye çekilmezdi” dedi.

‘İlgimi geçtiği için çektim’

Ardından Mahkeme heyeti Gezi Parkı olaylarında çekilmiş bazı fotoğrafları Kavala’ya göstererek, burada orantısız gücün kullanılıp kullanılmadığını sordu. Kavala, “Bizim söylemlerimiz barışçıl eylemlere orantısız müdahale edilmesinin Türkiye yasalarına aykırıdır biçimindeydi” diye yanıt verdi. Mahkeme heyeti, Kavala’ya telefonunda bulunan PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fotoğrafları, Türkiye’nin bölünmüş haritasını ve DHKP-C bayrağını sordu. Kavala, bunun merakıyla ilgili bir durum olduğunu belirterek, “Ben ilginç bulduğum fotoğrafları çektim. Yine Öcalan posteri açılmıştı oda ilgimi çekti. Onun için çektim” diye belirtti.

Kavala son olarak, 23 aydır tutuklu bulunduğunu ve ilk ilk defa bazı soruların buradan sorulduğunu söyleyerek beratını istedi.

Kaynak: MA

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir