Ana Sayfa / Gündem / Önder’e Tahliye Yok, Karar Bekleniyor

Önder’e Tahliye Yok, Karar Bekleniyor

Ev-Dem Haber / Cüneyt Karabey

Önder’e Tahliye Yok, Karar Bekleniyor

Anayasa Mahkemesi, 2013 yılı Newroz konuşması nedeniyle 3 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan HDP eski milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in “ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdi.

Anayasa mahkemesinin verdiği hak ihlali kararı sonrası tahliye edilmesi beklenen Sırrı Süreyya Önder’in şuan itibari ile tahliye edilmesi bekleniyor.

Cezaevi Önünde Bekleyiş sürüyor

Kandıra cezaevi önünde, HDP Gurup Başkan Vekili Saruhan Oluç, HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, Önderin kızı Ceren Önder ve çok sayıda kişi, AYM’nin verdiği hak ihlali kararından sonra tahliyeye ilişkin bekleyişlerini sürdürüyorlar.

 

Av. Arzu Kayaoğlu Açıklamalarda Bulundu

Kandıra Cezaevi önünde açıklamalarda bulunan Önder’in avukatı Arzu Kayaoğlu; anayasa mahkemesi genel kurulunda çıkan hak ihlali kararı sonrası Önder’in tahliye edilmesinin beklenildiğini, çıkan kararın UYAP  üzerinden 26. Ağır ceza mahkemesine gönderildiğini ama şuan itibari ile bir tahliye kararı gelmedi, bizde kararın çıkmasını bekliyoruz.

Ancak konu hakkında bir netliğin olmadığı ve kalabalık bir grup’un Kandıra Cezaevi önündeki bekleyişi halen sürüyor.

Dosyanın HDP önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile Sırrı Süreyya Önder’in birlikte yargılandığı ve hükümlü hale geldikleri dosyalar olduğunu dile getiren Kayaoğlu, Demirtaş’ın Anayasa Mahkemesi’ndeki başvurusunda şimdiye kadar herhangi bir işlem yapılmadı. Sırrı Beyle ilgili verilmiş bir karar var. Aynı kararın Selahattin Demirtaş’la ilgili çıkması gerekiyordu. Şimdiye kadar herhangi bir işlemin yapılmaması yaşanan hak ihlalinin devamı demektir” dedi.

 

 

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir