Ana Sayfa / Ekonomi / Ölçüsüz teşvikler sürüyor: Volkswagen’a 400 milyon euro ve 40 bin araç mı taahhüt edildi?

Ölçüsüz teşvikler sürüyor: Volkswagen’a 400 milyon euro ve 40 bin araç mı taahhüt edildi?

Türkiye’de fabrika kurmayı planlayan VW’ye 400 milyon euro ve 40 bin araçlık devlet teşviği verileceği öne sürülürken, akıllara dün Berat Albayrak tarafından açıklanan iktidarın işsizlik oranı hedefleri geldi.

AKP’nin kamu ihalelerinde verdiği garanti taahhütlerinin ekonomiye olan yıkıcı etkisi biliniyor. Öte yandan son olarak Türkiye’de fabrika kurma kararı alan Volkswagen’e de ciddi bir teşvik taahhüt edildiği öne sürüldü.

Almanya’nın eski Başbakanı Gerard Schröder’in de VW ile Ankara arasındaki görüşmelerde lobi faaliyeti yaptığı iddialar arasında. Konu Avrupa Parlamentosu’nun gündemine geldi.

DW Türkçe’de yer alan habere göre, Türkiye’de fabrika kurma planları yapan Alman otomotiv devi Volkswagen’a 400 milyon euro ve 40 bin araçlık devlet teşviği garantisi verildiği öne sürüldü. AP’de gündeme gelen konuyla ilgili bir grup parlamenter, teşviğin AB kurallarına uygunluğunun incelenmesini talep etti.

Alman otomotiv devi Volkswagen’ın (VW) yeni fabrikasını Türkiye’de kurma planlarına karşı Avrupa Birliği (AB) Komisyonu harekete geçmeye çağırıldı. Avrupa Parlamentosu’ndaki (AP) farklı gruplara üye yedi parlamenterin imzasını taşıyan dilekçede, VW’nin Türkiye’de kurması söz konusu olan fabrikanın devlet teşvikleriyle ilgili AB kurallarına uygunluğunun incelenmesi talep edildi.

‘ERDOĞAN YÖNETİMİ ALTINDA YAPILANLARA BAKILDIĞINDA KARAR CİDDİ ENDİŞEYE YOL AÇIYOR’

Dilekçede imzası bulunan parlamenterlerden Alman Yeşiller partisi üyesi Reinhard Bütikofer, “Fabrika için yapılan yer seçiminde Türk devletinin bütçesinden 40 bin araçlık garanti ile 400 milyon euroluk cömert teşviğin belirleyici olduğu görülmektedir. Türkiye Gümrük Birliği çerçevesinde AB pazarına serbest erişim karşılığında, devlet teşvikleri ile ilgili AB düzenlemelerine uyma taahhüdünde bulunmuş, ancak yasalarını bu alanda hâlâ AB hukukuna uyarlamamıştır. Türkiye’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yönetimi altında hukukun üstünlüğü, medya özgürlüğü ve demokrasi alanlarında giderek daha da kötüleşen durum göz önüne alındığında, VW yönetiminin kararı ciddi endişeye yol açmaktadır” ifadelerini kullandı.

‘KARARIN TÜRKİYE LEHİNE ÇIKMASI İÇİN KULİS YAPMIŞTIR’

Parlamenterler VW’yi AB düzenlemelerini göz göre göre ihlal ederek devlet teşviklerinden yararlanmak istemekle suçladı. Dilekçede şirketin bu şekilde, süreçte yer alan diğer AB ülkelerine de zarar verdiği ifade edildi.

VW’nin yeni fabrikası için Türkiye’nin en büyük rakibi konumundaki AB üyesi Bulgaristan’ın AB düzenlemelerine riayet ettiği için cezalandırıldığını belirten Reinhard Bütikofer, “Avrupa Komisyonu AB ile Türkiye arasında eşit rekabet koşulları sağlamalıdır ve rekabet kurallarına yönelik ihlallere karşı daha kararlı hareket etmelidir. Otokratların hizmetkârı ve Kremlin lobicisi Gerhard Schröder kararın Türkiye lehine çıkması için kulis yapmıştır” iddiasında bulundu.

ÖLÇÜSÜZ TEŞVİKLER İŞSİZLİĞİ AZALTMIYOR

AKP’nin özellikle son dönemde patronlara yönelik arttırdığı teşvikler artarken, İşsizlik Fonu’ndan Ağustos 2019’ta yapılan harcamaların sadece %20’si işsizlere maaş olarak ödendi. %56’sı işverenlere teşvik, %24’ü de iş geliştirme eğitimleri ve İŞKUR harcamalarından oluştu.

Teşvikler artmasına rağmen dün ‘Değişim Başlıyor’ sloganıyla PowerPoint sunumu yapan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “İşsizliği 2021’de yüzde 9.8’e düşürmeyi hedefliyoruz” demişti. Bu oran, 24 Haziran 2018 seçimleri öncesinde mayıs işsizlik oranının yüzde 0.1 üzerinde.

 

Kaynak: İleri

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir