Ana Sayfa / Gündem / Oğlunu kalbinden bıçaklayan baba ‘mağdur’ denilerek serbest bırakıldı

Oğlunu kalbinden bıçaklayan baba ‘mağdur’ denilerek serbest bırakıldı

Kendisiyle tartışan oğlunu kalbinden bıçaklayarak öldüren baba serbest bırakıldı. Avukat, tahliye talebinde “ölen oğlu, cezaya yer yok” savunması yaparken, mahkeme, oğlunu öldüren kişiyi “ölen oğlu, mağdur” diyerek tahliye kararı verdi.

İzmir’in Konak ilçesinde, sürekli içki içmesi nedeniyle kendisiyle tartışan lise öğrencisi oğlu Soykan Özgizler’i, kalbinden bıçaklayarak öldürdüğü için baba Sertaç Özgizler serbest bırakıldı. Karar duruşmasında mahkeme ‘Oğlu öldü, madur’ diyerek babayı serbest bıraktı.

Sertaç Özgizler, geçtiğimiz Şubat ayında çok içki içtiği için kendisiyle tartışan lise öğrencisi oğlu Soykan Özgizleri kalbinden bıçakladı. Sertaç Özgizler hakkında ‘çocuğunu kasten öldürmek’ suçundan dava açıldı.

İzmir 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen davanın karar duruşması görüldü. Duruşmaya tutuklu sanık Sertaç Özgizler, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı Müjgan Bilgen Özen ile tarafların avukatları katıldı.

SANIK AVUKATI: ÖLEN OĞLU CEZAYA GEREK YOK

DHA’da yer alan habere göre duruşma savcısı, sanığın oğluna yönelik eyleminin olası kastla gerçekleştiğine kanaat getirerek, müebbet hapis cezası verilmesini talep etti. Bakanlık avukatı Özen de sanığın işlediği suç bakımından indirim uygulanmadan cezalandırılmasını istedi. Mütalaaya karşı son sözü sorulan sanık, “Benim oğlum ölmüş, ben zaten gitmişim. Ben oğlunu çok seven bir babayım. Ben ona zarar vermedim” dedi. Sanık avukatı da tanık beyanlarının çelişkili olduğunu, müvekkilinin eyleminin ‘kasten öldürme’ suçuna değil, ‘taksirle ölüme sebebiyet verme’ eylemine uyduğunu öne sürdü. Ölenin, sanığın oğlu olması bakımından cezaya yer olmadığını savunarak, beraat ve tahliyesine karar verilmesi talebinde bulundu.

MAHKEMEDEN TAHLİYE GEREKÇESİ: ÖLEN OĞLU, MAĞDUR OLDU

Mahkeme heyeti, sanığın oğluna yönelik eyleminin taksirle ölüme sebebiyet verme niteliğinde olduğuna ve maktulun oğlu olması nedeniyle mağdur olduğuna kanaat getirerek ceza verilmesine yer olmadığına hükmetti.

Sanığa ruhsatsız bıçak taşıma ve bulundurma suçundan verilen 5 ay hapis ile 20 gün adli para cezası da ertelendi. Sanığın tutuklu kaldığı sürede göz önüne alınarak tahliyesine karar verildi.

Öte yandan mahkeme heyetinde bulunan bir üye hakim, karara muhalefet şerhi koydu. Üye hakim gerekçe olarak ise sanığın duruşmalarda çelişkili ifadeler vermesini gösterdi.

 

Kaynak: ETHA

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir