Ana Sayfa / ana-slider / Muhammed Cihad Ebrari’nin ‘İnsan Barışla Yaşar’ Adlı İlk Kitabı Çıktı

Muhammed Cihad Ebrari’nin ‘İnsan Barışla Yaşar’ Adlı İlk Kitabı Çıktı

Muhammed Cihad Ebrari’nin ilk kitabı İnsan Barışla Yaşar, NotaBene Yayınları’ndan çıktı

Önsözü,  Cihad Ebrari’nin annesi Hüda Kaya tarafından kaleme alınan eser, 9 yıllık araştırma-düşünce yazılarından oluşuyor.

Hıdırellez’den ay tutulmalarına, din ve bilim tartışmalarından Konca Kuriş’e, kent-doğa çelişkileri ve ekolojiden cezaevi notlarına, Ortadoğu, Filistin ve Rojava’dan Hasankeyf ve Kazdağları’na geniş bir yelpazede hem tarihsel hem güncel sosyal ve siyasal konuların tartışmaya açıldığı İnsan Barışla Yaşar, Kasım ayı itibariyle raflardaki yerini aldı.

İlericilik ve gericilik çatışmalarından, doğrusal ve merkezci krizlerden, döngüsel bir perspektifle çıkışın önerildiği kitapta, kırk ayrı başlık altında, insan-toplum, inanç, Ortadoğu, doğa-ekoloji ve barış üzerine sorgulamalar yürütülüyor. 

Yazar 9 Kasım cumartesi günü TÜYAP’ta okuyucularla birlikte olacak

Muhammed Cihad Ebrari 9 Kasım’da, TÜYAP İstanbul kitap fuarında Kitabın önsözünü kaleme alan Hüda Kaya ile birlikte NotaBene Yayınlarının standında okurla buluşacak.

Muhammed Cihad Ebrari Kimdir

1985 yılında İstanbul’un Üsküdar ilçesinde doğdu. 28 Şubat sürecinde on üç yaşında iken Terörle Mücadele ekipleri tarafından gözaltına alındı ve Devlet Güvenlik Mahkemelerinde yargılandı. Annesi Hüda Kaya ve üç ablasının da tutuklanıp idamla yargılanmasının ardından on beş yaşında Türkiye’den ayrılmak zorunda kaldı. Pakistan’da ve Ürdün’de Siyasal Bilgiler, Dinler tarihi ve Arapça üzerine eğitim aldı. Dünyanın pek çok savaş, kriz ve afet bölgesinde insani yardım ve insan hakları alanlarında çalışmalar yürüttü. Filistin, Suriye ve Lübnan başta olmak üzere uzun yıllar Ortadoğu’nun muhtelif yerlerinde yaşadı ve barış aktivisti olarak bağımsız araştırmacı gazetecilik yaptı. Türkiye’ye döndükten sonra benzer çalışmalara devam etmenin yanı sıra, doğa ve ekoloji alanlarında da hem yazılarıyla hem mevcut inisiyatiflerde görev alarak aktif olmaya başladı. 2011 yılında ‘ölüm değil çözüm!’ dediği için gözaltına alınarak tutuklandı. Metris Cezaevi ve Tekirdağ F-Tipi Cezaevi’nde yattı. 2013 yılında SAMER (Siyasal Sosyal Araştırmalar Merkezi) Ortadoğu masası sorumlusu olarak çalışmaya başladı. 2016 yılında İstanbul’da Annesi Hüda Kaya ile beraberken bir kadın etkinliğinde yine gözaltına alındı ve gördüğü işkence sonucu omurilik kırılması ve kafa travması tespitiyle gözaltında hastaneye yatırıldı. Bu davadan da 15 ay hapis cezasına çarptırıldı. ‘Askerlikten soğutma suçu’ sebebiyle de ayrıca mahkum edilen yazarın itiraz başvuru dosyası hala Anayasa Mahkemesi’nde bekletilmektedir. Lahey, Amsterdam ve Hamburg’ta sunumlar gerçekleştirdi. Ortadoğu, inançlar, barış, doğa-ekoloji üzerine sosyal-siyasal araştırma ve faaliyetlerine devam etmektedir.

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir