Ana Sayfa / ana-slider / Mızraklı: Dışarıda Halkımızın, Arkadaşlarımızın Direnişi Bizim Durumumuzu Belirler

Mızraklı: Dışarıda Halkımızın, Arkadaşlarımızın Direnişi Bizim Durumumuzu Belirler

Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) avukatları, görevden alınıp yerlerine kayyım atanarak tutuklanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, Kayapınar Belediyesi Eşbaşkanı Keziban Yılmaz ve Kocaköy Belediyesi Eşbaşkanı Rojda Nazlıer’le tutuldukları cezaevlerinde görüştü

Mızraklı ile Kayseri Bünyan T2 Cezaevi’nde, Yılmaz ve Nazlıer’le ise Kayseri Bünyan Kadın Kapalı Cezaevi’nde görüşen avukatların aktardığı bilgiye göre, Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nden Kayseri’ye sevk edilen belediye eşbaşkanları, hücrelere bölünmüş bir ring aracıyla ayrı ayrı hücrelere konulup, birbirleriyle iletişimleri koparılarak sevk edildi.

10 saat süren yol boyunca belediye eşbaşkanlarının kelepçeleri de açılmadı. Molasız yapılan sevk sırasında, ring aracının dar hücreleri nedeniyle belediye eşbaşkanlarının hareket etmekte zorlandığı, özellikle uzun boyu nedeniyle Rojda Nazlıer’in hücreye sığmakta güçlük çektiği aktarıldı. Belediye eşbaşkanlarının dar ring aracı hücrelerinde vücutlarına giren kramplar nedeniyle zor bir yolculuk yaptığı aktarıldı.

MIZRAKLI: AİLELERİMİZ DE CEZALANDIRILIYOR

Avukatlar, eşbaşkanların yaşadıklarına rağmen morallerinin yerinde olduğunu ifade etti. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, kendisiyle yapılan görüşmede avukatlara şunları söyledi, “Bize düşman hukuku uygulanıyor. Bizi görevden alma gerekçesi ne ise sevk edilme gerekçemiz de aynıdır. Bizi nereye götürdüklerinden haberimiz yoktu. Geldiğimiz cezaevinde nereye getirildiğimizi öğrendik. Uygulanan düşman hukukudur. Dışarıda halkımızın, arkadaşlarımızın direnişi bizim durumumuzu belirler yoksa hukuktan bir beklentimiz yok. Ailelerimiz de cezalandırılıyor, bu şekilde ulaşımı olmayan bir yere getirilmemiz düşman hukukunun uygulandığının göstergesidir.”

YILMAZ: MAHKEMEYE ÇIKMAYACAĞIZ

Kayapınar Belediyesi Eşbaşkanı Keziban Yılmaz’ın ise görüştüğü avukatlara, “Bir daha böylesi bir sevk işlemi gerçekleşir, kelepçeli götürülme durumu olursa mahkemelere çıkmayacağız” dediği aktarıldı. (Kaynak: MA)

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir