Ana Sayfa / ana-slider / Mesrur Barzani: IŞİD Tehditleri Sonlanmadı

Mesrur Barzani: IŞİD Tehditleri Sonlanmadı

IKBY Başbakanı Barzani “Biz DEAŞ’ın faaliyetlerini artırdığını görüyoruz. Ebubekir el-Bağdadi’nin öldürülmesi, DEAŞ tehditlerinin sona erdiği anlamına gelmiyor.” dedi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Mesrur Barzani, IŞİD lideri Ebubekir el-Bağdadi’nin öldürülmesinin, örgütün tehditlerinin sona erdiği anlamına gelmediğini söyledi.

Irak’ın Erbil kentinde temaslarda bulunan ABD Temsilciler Meclisi üyesi Adam Smith başkanlığındaki heyet, IKBY Başkanı Mesrur Barzani ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından Barzani ile Smith, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

IKBY Başbakanı Barzani, terörizmin hala Irak ve dünya için ciddi tehdit oluşturduğunu belirterek, ABD’li heyetle terörle mücadele meselesini ele aldıklarını dile getirdi.

IŞİD’in varlığını sürdürdüğünü vurgulayan Barzani, şunları kaydetti:

“Biz IŞİD’in faaliyetlerini artırdığını görüyoruz. Ebubekir el-Bağdadi’nin öldürülmesi, IŞİD tehditlerinin sona erdiği anlamına gelmiyor. Onlar (IŞİD), bazı ülkelerde faaliyetlerine devam ediyor. Biz bunu yakından takip ediyoruz.”

AMACIMIZ SADECE PETROL DEĞİL

ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Adam Smith de ABD Başkanı Donald Trump’ın, “Suriye’de petrolü elimizde tutacağız” açıklamasına tepki göstererek, petrol kuyuları ve bölgenin ABD’ye ait olmadığını ve Trump’ın bunu anlaması gerektiğini ifade etti.

Bölgede iyi ilişkiler kurulmasından yana olduklarını dile getiren Smith, “Başkan Trump (Suriye’deki petrol) bu konuda hatalı. Amacımız sadece petrol değil. Önemli olan, bu petrol kuyularının IŞİD’in eline geçmemesidir” diye konuştu.

ABD’li heyet, IKBY Başkanı Neçirvan Barzani ile de bir araya gelmişti.(AA)

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir