Ana Sayfa / Gündem / Meclis ‘paket’leniyor

Meclis ‘paket’leniyor

Meclis, yaklaşık 2.5 aylık aranın ardından 1 Ekim’de yani bugün yeni yasama dönemine başlıyor. Meclis Genel Kurulu saat 15.00’te toplanacak. Meclis’in ilk mesaisi hukukçuların ve muhalefetin hukuksuzluğu örtme paketi olarak nitelediği yargı paketi olacak. AKP ve CHP grupları ise Meclis’in ilk haftasında kampa girecek.

İktidarın paketi

Adalet Bakanlığı’nın Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında hazırlanan ilk paket AKP tarafından CHP, MHP ve İYİ Parti’ye sunuldu. Taslak metin HDP grubuna da gönderildi. 15 kanunda değişiklik öngören 38 maddelik pakette uzun tutukluluk sürelerinin kısaltılması, yargılamanın daha da hızlandırılması, istinaf mahkemesi kararlarına Yargıtay denetimi, hukuk alanında mesleklere giriş sınavı, avukatlara yeşil pasaport ve KHK ile ihraç edilmiş ama hakkında soruşturma olmayıp beraat edenlere İçişleri Bakanlığı onayı ile pasaportlarının iadesi gibi düzenlemeler yer alıyor.

Örtülü paket

Hukukçular, yargı paketinde yer alan düzenlemelerin hukuku güçlendirecek adımlar olmadığını; siyasi iktidarın talimatıyla yargının siyasetçi, gazeteci ve yurttaşları tutukladığını, bunu önleyen düzenleme olmadığını vurguluyor. Muhalefet ise yargıyı yerle bir eden ve adaleti çökerten iktidarın bu düzenleme ile yaptığı baskıları maskeleme amacı taşıdığını belirterek “hukuksuzlukları örtme paketi” değerlendirmeleri yapıyor.

Muhalefetin teklifi

Taslak metin parti gruplarının değerlendirmesinin ardından bir teklife dönüştürülerek bu hafta Meclis’e sunulacak. Teklifi bir “reform” olarak görmeyen CHP de HDP, SP, TİP, DP ve meslek örgütlerinin desteği ile hazırladığı ayrı bir teklifi Meclis Başkanlığı’na sunmaya hazırlanıyor. İçerisinde yargıyla ilgili kısmı bir anayasa değişikliği de bulunan yasa teklifinin bu hafta Meclis Başkanlığına verilmesi bekleniyor. HDP ayrıca “yol temizliği” başlıklı Terörle Mücadele Kanunu başta olmak üzere birçok yasada demokratikleşme adımlarını içeren bir paketi gündeme getirecek.

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir