Ana Sayfa / Gündem / Meclis önüne giden Harbiyeli anneler gözaltına alındı

Meclis önüne giden Harbiyeli anneler gözaltına alındı

Tutuklu çocukları için Meclis önünde bir araya gelen Harbiyeli öğrencilerin annelerine yönelik polis müdahalesinde 12 anne tartaklanarak gözaltına alındı

15 Temmuz Darbe Girişimi sonrasında tutuklanıp, müebbet hapis cezası verilen Harbiyeli öğrencilerin anneleri ile yaklaşık 7 aydır kayıp olan Mustafa Yılmaz’ın annesi, Meclis’in Dikmen Kapısı önünde basın açıklaması yapmak istedi. Annelere Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ve Saadet Partisi (SP) İstanbul Milletvekili Cihangir İslam de destek verdi.

Harbiyeli Anneler’in çocuklarının durumunu ve taleplerini anlattığı sırada yapılan eylemin yasal olmadığını belirten polisler, eylemi engellemeye çalıştı. Duruma tepki gösteren vekiller, Meclis önünde herhangi bir yurttaşla görüşme yapabileceklerini belirterek, ailelerle görüşmeye devam etti.

‘Darbe askeri öğrencilere ve erlere yıkılmak isteniyor’

Bu sırada konuşan Harbiyeli öğrencilerden birinin annesi olan Melek Çetinkaya, 19 yaşındaki askeri öğrencilerin müebbet hapis cezası aldığını ve hukuksuz yere yüzlerce kişinin cezaevinde tutulduğunu söyledi. Çetinkaya, “Çocuklarımızın 15 Temmuz’dan sonra ‘kahraman askerler’ diye haberleri yapıldı. Çocuklarımızın balistikleri alındı, ateş etmedikleri ve kimseyi öldürmedikleri ortada olmasına rağmen, 15 Temmuz askeri darbesi askeri öğrencilerin ve on beş günlük erlerin üzerine yıkılmaya çalışılıyor. Biz 3 yıldır Meclis’teyiz. Bütün milletvekillerine anlatıyoruz. Fakat bir türlü çözüm bulunamadı. Biz çocuklarımızın özgürlüğünü talep ediyoruz. Birliğinden hiç çıkmamış olan erler, daha askere o gün gitmiş çocuklar müebbet aldılar” diye konuştu.

12 anne gözaltına alındı

SP’li vekil Cihangir İslam ise, CHP, HDP ve SP olarak konuyla ilgilendiklerini ancak asıl AKP ve MHP’nin bu durumla ilgilenmesi gerektiğini ifade etti.

SP’li İslam konuştuğu sırada polisler, anneler ve vekilleri alandan uzaklaştırmaya çalıştı. İslam, bu duruma karşı çıkan Ömer Faruk Gergerlioğlu’nu provokasyon yapmakla suçlayan polise de “Milletvekili ile böyle konuşamazsın sen” diyerek tepki gösterdi.

Polisler, bu sırada kendilerini alkışlarla protesto eden annelere müdahale etmeye başladı. Yapılan müdahalede annelerden 12’si tartaklanarak gözaltına alındı. O anları görüntülemeye çalışan basın çalışanlarını engellemeye çalışan polisler, Mezopotamya Ajansı muhabirini de “Sen bu ara her yerde karşımıza çıkıyorsun. Sonun hiç iyi olmaz” diyerek tehdit etti.

‘Kamu vicdanı kabul etmiyor’

Milletvekili iki isim, annelerin tartaklanarak gözaltına alınmasına yine Meclis önünde yaptıkları açıklama ile tepkilerini gösterdi.

Ömer Faruk Gergerlioğlu, bu gözaltı görüntülerinin Türkiye’de hukuk ve demokrasinin ayaklar altına alındığının göstergesi olduğunu söyledi. Derdini anlatmak isteyen herhangi birine anında gözaltı işlemi yapıldığını söyleyen Gergerlioğlu, şöyle konuştu: “Dertlerini anlatmalarına bile tahammül edemediler. Annelerimizden birinin ayağı sakat, bandajlıydı. Buna rağmen gözaltına aldılar. Bu anneler sadece hak arıyorlar. Mesele Yargıtay’da ama Yargıtay’dan önce bu meseleyi kamu vicdanı kabul etmiyor.”

‘Önce Nadira Kadirova davasını çöz’

Cihangir İslam ise, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya seslenerek, “Bu tip işgüzarlıklar yapacağına sen git Nadira Kadirova davasını çöz. Delilleri saklama, hepsini ortaya çıkar” diye seslendi.

Kaynak: MA

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir