Ana Sayfa / ana-slider / MEB’den ‘akademik başarı’ projesi: Genç Bilaller Ezan Yarışması

MEB’den ‘akademik başarı’ projesi: Genç Bilaller Ezan Yarışması

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Anadolu imam hatip liselerinde ve imam hatip ortaokullarında, “Genç Bilaller Ezan Okuma Yarışması” düzenleme kararı aldı. Türkiye genelindeki tüm imam hatip öğrencilerinin katılabileceği yarışma merkezi olarak 10 kent belirlenirken; Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, yarışmanın öğrencilerin akademik gelişimlerine katkı sağlayacağını iddia etti.

MEB SEFERBERLİK İLAN ETTİ

MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün mesleki yarışmaları kapsamında ilki 2015 yılında düzenlenen, “Genç Bilaller Ezan Okuma Yarışması” için bu yıl da seferberlik ilan edildi. Türkiye genelindeki tüm imam hatip liseleri ve imam hatip ortaokulları, “yarışmaya gerekli hassasiyetin gösterilmesi” konusunda uyarıldı.

‘GENÇ MUHAFIZLAR’

Birgün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre ismi, ezanı ilk okuyan kişi olan Bilal Habeşi’den esinlenerek belirlenen yarışma için okullara bilgilendirme yazısı gönderildi. Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz imzalı yazıda, 2019-2020 eğitim öğretim döneminde gerçekleştirilecek mesleki yarışmalar çerçevesinde ezan okuma yarışmasının yanı sıra, “Genç Sadâ Kuran-ı Kerim’i Güzel Okuma, Genç Muhafızlar Hafızlık” ve “Genç Hatipler Minberde” isimli yarışmaların da düzenleneceği ifade edildi.

‘SOSYAL VE KÜLTÜREL GELİŞİME KATKI’YMIŞ…

2019-2020 eğitim öğretim yılı boyunca düzenlenmesi öngörülen yarışmalar için bir de uygulama kılavuzu hazırlandı. Öğrencilerin, “Sosyal ve kültürel gelişimlerine katkıda bulunmak” amacıyla düzenlenecek yarışmalar için kurullar oluşturuldu. Yarışma kapsamında gerçekleştirilecek bölge ve Türkiye finallerini koordine etmekle görevlendirilen kurullarda, milli eğitim müdür yardımcıları ve okul müdürlerinin yer alacağı bildirildi.

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir