Ana Sayfa / Dünya / Macron’dan Türkiye’ye Suriye tepkisi

Macron’dan Türkiye’ye Suriye tepkisi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye’nin mültecileri kullanıp kendisine Suriye’de alan açmaya çalışmasını kabul etmeyeceklerini ifade etti.

Avrupa Konseyi’nin 70’inci yıl etkinlikleri kapsamında geldiği Strasbourg’ta konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye’ye sert eleştiriler yöneltti.

Türkiye’de insan hakları savunucuları ve demokratik ilkeleri savunan kesimlere yönelik baskılara dikkat çeken Macron bu şekilde insan hakları ve hukuk devletinin geriletildiğini ifade etti.

‘GÖÇMENLERİ BASKI ARACI OLARAK KULLANIYOR’

Türkiye’nin mülteciler ve göçmenler konusunu bir baskı aracı olarak kullandığını belirten Macron, bu yönlü baskılara hiçbir zaman boyun eğmeyeceklerini söyledi. Macron, Türkiye’nin üç yıl önce yapılan anlaşmaya uyması gerektiğini de kaydederek AKP hükümetinin mültecileri kullanıp kendisine Suriye’de alan açmaya çalışmasını kabul etmeyeceklerini belirtti.

‘ÇAVUŞOĞLU’NDAN YANIT GECİKMEDİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Fransız liderin eleştirilerine yanıt verdi.

Çavuşoğlu, Macron’un “lüzumsuz ve gereksiz suçlamalarda bulunduğu” değerlendirmesini yaptı. Çavuşoğlu, AB’nin göç konusunda yükümlülüklerini yerine getirmediğine işaret ederek, “Eleştirilmesi gereken varsa, AB ve AB’nin lideri gibi geçinmeye çalışan Fransa gibi ülkelerdir. Macron, kaç tane göçmeni Fransa’ya almıştır? O göçmenler yerine Suriye’deki YPG/PKK’lıları Elysee Sarayı’nda sık sık ağırlıyor. Fransa ve AB’nin, Türkiye’ye bir söz söylemeden önce dürüst olup sözlerini tutması gerekiyor” ifadesini kullandı.

‘EN SON ÜLKE FRANSA’DIR’

Macron’un Türkiye’deki insan hakları ve basın özgürlüğü konularına ilişkin yaptığı yorumlara da değinen Çavuşoğlu, “Türkiye ile ilgili konularda eleştiri yapabilecek en son ülke bana göre Fransa ve Cumhurbaşkanı Macron’dur” dedi.

Çavuşoğlu, Fransa’da sarı yeleklilerin gösterilerinde polisin tutumu ve bu ülkedeki olağanüstü hal sürecine vurgu yaparak, “Tüm bunlar açıkça ortadayken, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Türkiye’ye dil uzatması haddini aşmak olmuştur. Macron’un bugünkü konuşmalarını ayakları pislik içinde gömülüyken, öten horoza benzetiyorum” diye konuştu.

 

Kaynak: MA

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir