Ana Sayfa / Bilim-Teknoloji / Mac-OS Yeni Sürümü Catalina Ve Onunla Birlikte Gelen Yeni Özellikler

Mac-OS Yeni Sürümü Catalina Ve Onunla Birlikte Gelen Yeni Özellikler

 

Ev-Dem Haber / Cüneyt Karabey

Mac OS yeni Sürümü Catalina Ve onunla Birlikte Gelen Yeni Özellikler

Apple, Mac bilgisayarların işletim sistemi olan macOS’un on altıncı büyük sürümü olan macOS Catalina’yı geçtiğimiz günlerde yayınladı.Yeni özellikleri ve daha önce hiç karşılaşmadığımız uygulamaları ile macOS Catalina kendinden söz ettirmeyi başardı. Gelin birlikte yakından bir göz atalım.

iTunes Devri kapandı

Geçmişten günümüze tüm apple cihazlarında gördüğümüz bir uygulama vardı iTunes; neydi peki bu iTunes bizim müziklerimizi, filmlerimizi, fotograf ve videolarımızı tek bir yerde toplayan aynı zamanda yedekleme ve geri yükleme işlemi yapabildiğimiz bir yazılımdı. Şimdi ise durum çok farklı bir hal aldı. iTunes Yerine bizi artık Apple Podcast , Apple Müzik ve Apple Tv karşılıyor, yedekleme ve geri yükleme işlemlerini ise Finder üstleniyor bu yeni jenerasyon eskiye göre daha basit ve kullanışlı gözüküyor.

Artık 2. Ekran İçin Ipad’inizi kullanmanız yeterli olucak

iPad sahipleri için en ilginç yeni macOS Catalina özelliğinin iPad’i ikincil ekran olarak kullanmanızı sağlayan Sidecar olduğunu söyleyebiliriz. Bunu yapmak içinse ya iki cihazı bir kablo ile birbirine bağlamanız ya da aynı Wi-Fi ağına bağlı olmanız gerekiyor. Bu sayede iPad’inizdeki araçları ve paletleri kullanırken çalışmanızı Mac’inizde görüntüleyebilir veya her iki ekranın da aynı şeyi göstermesini sağlayabilirsiniz.

Kullanımı görme ve Sınırlandırma

Artık tüm uygulamalarınız ve web sitelerindeki kullanımları görebilir buna göre sınırlandırmalar yapabilirsiniz. MacOS Catalina, sevdiğiniz tüm Ekran Süresi özelliklerini Mac’te sunarak nelere ne kadar vakit ayırdığınızı daha iyi görmenize yardımcı oluyor. Artık çocuklarınızın zararlı içeriklere erişip erişemedigini takip edebilir hatta engel koyabilirsiniz . Son zamanlarda çıkan insanları intihar etmeye yönelik oyunların önüne geçmek için güzel bir geliştirme olmuş.

Cihazınızı Artık daha Kolay Bulabilirsiniz.

Yeni sunulan “Bul” uygulaması, “iPhone’umu Bul” ve “Arkadaşlarımı Bul” uygulamalarını Mac, iPad ve iPhone’da kullanımı kolay tek bir uygulamada bir araya getiriyor. Bul uygulaması, offline veya uykuda olsa bile kayıp Mac’inizi bulmanıza yardımcı olabiliyor. Bunun için yakınlardaki aktif Apple aygıtları tarafından algılanabilecek Bluetooth sinyalleri gönderiyor. Bu aygıtlar Mac’inizin algılanan konumunu iCloud’a iletiyor ve böylece “Bul” uygulamasıyla aygıtınızın yerini belirleyebiliyorsunuz.

Gördüğümüz kadarı ile Apple hız kesmeden teknolojisini geliştirmeye devam ediyor ama unutmamakta fayda var günümüz teknoloji rekabetinde her şey her an değişebiliyor 2020 yılında yeni işletim sistemini duyurmasını beklediğimiz Google’in bizi şaşırtmasını bekliyoruz.

Bu haber ilginizi çekebilir

Rekabet Kurumu’ndan Google açıklaması

ABD merkezli teknoloji şirketi Google’ın Türkiye açıklaması sonrası Rekabet Kurumu’dan yeni bir açıklama geldi Rekabet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir