Ana Sayfa / Gündem / Kılıçdaroğlu: Sivil ölüme mahkûm edilen insanların da demokrasiye ihtiyacı var

Kılıçdaroğlu: Sivil ölüme mahkûm edilen insanların da demokrasiye ihtiyacı var

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin 27.dönem 2. Çalışma ve Değerlendirme Toplantısı’nın açılış konuşmasını yaptı. Ankara’da Valilik tarafından iptal edilen KHK’lıların buluşması hakkında konuşan Kılıçdaroğlu, “Yaşadıkları sıkıntıları kamuoyu ile paylaşacaklar ama yasaklıyorsunuz neden? Neden korkuyorsunuz? İktidar olanlar korkar mı? İktidar olanların korkmaması lazım” ifadelerini kullandı. Su tartışmalarına da değinen Kılıçdaroğlu, “Su üzerinden ayrışma olur mu? Özellikle AK Parti’li, ülkücü kardeşlerime sesleniyorum. Su üzerinden bir toplum ayrışır mı Allah aşkına?” diye sordu.

Jandarma ekipleri, toplantı öncesi otel ve çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı. Toplantının yapılacağı salonda, bombaya duyarlı özel eğitimli köpek ile arama yapıldı.

Kılıçdaroğlu,  aynı saatlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmaya başlaması üzerine konuşmasını yarıda kesti.

Eski CHP milletvekili Barış Yarkadaş, kişisel sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, AKP ve CHP yöneticileri tarafından parti liderlerinin konuşmalarının çakışacağı sebebiyle anlaştığını; Kılıçdaroğlu’nun saat 10:00’da Erdoğan’ın ise 10:45’te kürsüye çıkmasının kararlaştırıldığını yazdı. Ancak Yarkadaş, Erdoğan’ın bu anlaşmaya uymayarak Kılıçdaroğlu ile aynı zamanda konuşmaya başladığını belirtti.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle:

Değerli arkadaşlarım bugün, dünya öğretmenler günü, bizleri yetiştiren topluma kazandıran hayat standartımızı yükselten, daha iyi düşünmemizi sağlayan öğretmenlerimize şükran borçluyuz. Bu vesile ile bütün öğretmenleri, dünyadaki bütün öğretmenleri saygıyla anıyoruz.

“Sivil ölüme mahkûm edilen insanların da demokrasiye ihtiyacı var”

Öğretmenler gününü anarken az önce bir haber geldi. Kanun Hükmünde Kararname ile görevlerine son verilen öğretmenler, çocuklarımızı eğitmek yetiştirmek için çaba harcayan ama Kanun Hükmünde Kararname ile görevlerine son verilen öğretmenler. Bütün arzumuz adaletsizliğin son bulması. Adalet varsa hepimiz için olmalı, bir grup için adalet bir grup için adaletsizlik olmamalı. Toplum kaynaşacaksa, düşüncelerimizi rahatça ifade edeceksek mutlaka Kanun Hükmünde Kararname ile görevlerine son verilen herkesin durumunun yeniden gözden geçirilmesi lazım. Bazıları ayrıcalıklı bazıları ayrıcalıklı değil. Neden bu tür farklılıklar ortaya çıkıyor doğrusunu isterseniz anlamakta zorluk çekiyoruz. Kanun Hükmünde Kararname ile görevlerine son verilenler İstanbul’da bir toplantı yapacaklardı, Ankara’da bir toplantı yapacaklardı. O toplantı da yasaklandı. Yasal bir toplantı, Bir araya geliyorlar oturacaklar dertlerini anlatacaklar. Yaşadıkları sıkıntıları kamuoyu ile paylaşacaklar ama yasaklıyorsunuz neden? Neden korkuyorsunuz? İktidar olanlar korkar mı? İktidar olanların korkmaması lazım. Her alana düşünceye saygı göstermeleri lazım. Kanun Hükmünde Kararname ile görevlerine son vermişsiniz ama onlar bir araya gelmek istiyorlar, belki de bizim bilmediğimiz haksızlıklara dile getirecekler karşılaştıkları. Dolayısıyla demokrasi varsa sadece bizim için değil Kanun Hükmünde Kararname ile görevlerine son verilen, açlığa mahkûm edilen, sivil ölüme mahkûm edilen insanların da demokrasiye ihtiyacı var. Onlar da düşüncelerini dile getirmeliler.

Kaynak: T24

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir