Ana Sayfa / Gündem / KHK İle Kapatılan Yurtlar Vakıf Ve Derneklere Devredilmiş

KHK İle Kapatılan Yurtlar Vakıf Ve Derneklere Devredilmiş

15 Temmuz’dan sonra KHK ile el konulan Gülen Cemaati yurtlardan sadece 79’unun bakanlığa devredilerek KYK yurdu olarak kullanılmaya başlandığı, 769 yurdun ise Saray’a yakın yandaş dernek ve vakıflara verildiği ortaya çıktı

Gülen Cemaati ile bağlantılı olduğu gerekçesiyle 667 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan 848 yurttan yalnızca 79’unun kredi yurtlar kurumu tarafından işletildiği 769’unun ise yandaş dernek ve vakıflara devredildiği ortaya çıktı.

Birgün’de yer alan habere göre, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun “23 Temmuz 2019 tarihi itibarıyla dernek ve vakıflar tarafından açılan öğrenci yurtlarının sayısına ve kapasitelerine ilişkin” verdiği soru önergesi Milli Eğitim Bakanı tarafından yanıtlandı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, soru önergesine verdiği cevapta, “Türkiye genelinde dernekler tarafından işletilen yurt sayısı 2 bin 642, vakıflar tarafından işletilen özel öğrenci yurdu sayısı ise 393 olarak belirlenmiştir” açıklamasını yaptı.

Gülen Cemaati ile bağlantılı olduğu gerekçesiyle kapatılan yurtlarının AKP’ye yakınlığıyla bilinen dernek ve vakıflara verilmesi de önergede yer buldu. MEB Bakanı Selçuk, soru önergesine verdiği cevapta, KHK ile kapatılan ve barınma hizmeti vermeye devam eden yurt sayısının 848 olduğunu bildirdi. Sadece 79 yurt bakanlığa verildi Kapatılan yurtlardan sadece 79’unun bakanlığa devredilerek KYK yurdu olarak kullanılmaya başlandığı ortaya çıktı.

CHP’li Ömer Fethi Gürer’in kapatılan Gülen Cemaati yurtlarına ilişkin soru önergesine Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu cevap verdi. Kasapoğlu cevabında, “667 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan ve hazine adına tescil edilen 79 yurt binası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından Bakanlığımıza tahsis edilerek yükseköğrenime devam eden öğrencilerin kullanımına sunulmuştur” ifadelerine yer verdi.

 

Kaynak: kronos

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir