Ana Sayfa / Gündem / Kayyumlara karşı imza kampanyası başlatıldı

Kayyumlara karşı imza kampanyası başlatıldı

HDP’li belediyelere yapılan kayyum atamalarına karşı imza kampanyası başlatıldı. HDP Van İl Eşbaşkanı Ümit Dede, halkı iradesine sahip çıkmaya davet etti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetiminde olan Van, Mardin ve Diyarbakır büyükşehir belediyelerine İçişleri Bakanlığı tarafından 19 Ağustos’ta kayyum atanmasına karşı başlatılan Demokrasi Nöbeti, 45’inci gününde Van’da devam etti. HDP İpekyolu İlçe Örgütü binası önünde yapılan nöbet eyleminde “Kayyum idaresi değil, halk iradesi” yazılı pankart açıldı.

Bugünkü eyleme HDP’li vekiller Murat Sarısaç, Muazzez Orhan’in yanı sıra HDP Van İl Eşbaşkanı Ümit Dede katıldı.

‘Barışa ihtiyacımız var’

Nöbet eyleminde konuşan HDP İl Eşbaşkanı Ümit Dede, atanan kayyumlara karşı 45 gündür seslerini yükselttiklerini dile getirdi. Türkiye’de her gün yeni bir gündemle uyandıklarını belirten Dede, hazırlanan ekonomi programlarında halkı payına yoksulluktan başka bir şey düşmediğini, en temel ihtiyaçlara bile her gün zam yapıldığına dikkat çekti.

AKP Hükümetinin ise, çatışma ortamına bel bağlayarak ömrünü uzatmaya çalıştığını söyleyen Dede, “Ama bizler çaresiz değiliz. HDP umudun partisidir ve umut dimdik ayakta. Biz inanıyoruz ki toplumunun duyarlı kesimi, demokratlar, aydınlar bir bütünen bu savaş politikalarına sesi yükseltirse, bizler bir araya gelebilirsek ölümlerin, sürgünlerin önüne geçebiliriz. Bu topraklarda yeni gelişecek bir savaşa ihtiyacımız yok, barışa ihtiyacımız var. Barış sesini yükseltmeye ihtiyacımız var” dedi.

HDP İl Eşbaşkanı, halk iradesine atanan kayyumlara ilişkin imza kampanyası başlattıklarını da duyurdu.

İmzalar içişleri bakanlığına gönderilecek

Başlatılan kampanya kapsamında toplanacak imzalar, İçişleri Bakanlığı’na gönderilecek. Hazırlanan imza dilekçesinde şu ifadeler yer aldı: “31 Mart 2019 sandığa giderek, belediye yönetimini seçmek için oy verdim. İç hukukta ve evrensel hukukta garanti altına alınmış ve anayasal olan seçme hakkımı bir gereği olarak, hukuksuz bir şekilde görevden uzaklaştırılan seçilmiş belediye eşbaşkanlarının ve belediye meclis üyelerinin görevine iade edilmesi talep ediyorum.”

Halka iradesine sahip çıkmak üzere kampanyaya destek verme çağrısında bulunan Dede’nin konuşmasını tamamlamasının ardından Demokrasi Nöbet, atılan sloganlar ve seslendirilen ezgilerle son buldu.

 

Kaynak: Yeni Yaşam

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir