Ana Sayfa / ana-slider / Kanser Hastası Mahpus ATK Raporuna Rağmen Tahliye Edilmiyor

Kanser Hastası Mahpus ATK Raporuna Rağmen Tahliye Edilmiyor

Akciğer kanserinin dördüncü evresinde olan hasta mahpus Erdinç Tulay’ın Avukatı Şenay Karakuş “Bu yaşam hakkının ihlalidir. Kişinin tek başına cezaevinde yaşamını idame ettirecek koşulları yok” dedi

Ankara Sincan Cezaevi’nde akciğer kanserinin dördüncü evresinde olan  hasta mahpus Erdinç Tulay (63), Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) infazının ertelenmesi yönünde rapor verilmesine rağmen Yargıtay’daki dava dosyasından kaynaklı tahliye edilmiyor.

Mezopotamya Ajansı’ndan Berivan Altan’ın haberine göre; Tulay, 2016 yılında “örgüt üyesi olmak”, “örgüt propagandası yapmak” ve “örgüt adına tehditte bulunmak” iddialarıyla açılan 3 ayrı dava dosyaları nedeniyle tutuklandı.

ATK’nin Tulay’a dair 10 Temmuz’da aldığı kararda “…metastatik akciğer kanseri tanısı ile kemoterapi başlaması gerektiği, 6 ay süre ile cezasının infazının ertelenmesinin uygun olduğuna, infaz erteleme süresi bitiminde tedaviye cevabı, hastalığının son durumu ile yeniden karar verilmesi…” denildi.

Daha önce Bitlis Cezaevi’nde kalan ve ameliyat olan Tulay, mayıs ayından sonra kemoterapi tedavisi için Ankara’ya sevk edildi. ATK’nin hazırladığı rapor üzerine Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığı, 16 Temmuz tarihinde Tulay hakkındaki 1 yıl 13 ay ile 2 yıl 1 aylık hapis cezalarının infazının 6 ay ertelenmesine karar verdi.

Tulay’ın avukatı Şenay Karakuş, ATK raporu ardından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na durumun acil olduğuna dair bilimsel notların yer aldığı 5 dilekçe gönderdi. Ancak verilen bu dilekçeler henüz işleme konulmadı.

Av. Karakuş, dilekçelerinin işlememe konulmamasına ilişkin, “Bu yaşam hakkının ihlalidir. Kişinin tek başına cezaevinde yaşamını idame ettirecek koşulları yok. Bu haliyle cezaevinde kalması sağlıklı değil. Cezaevi tarafından ‘zaten tahliye olacaksın’ gerekçiyle elzem işlemler uzun süre yapılmadı. Durumu da gittikçe kötüleşiyor. Kişinin sağlığı aldığı ceza bakımından daha önemlidir. Sağlığının kötü olduğunu da bizzat devletin en resmi kurumu olan ATK’den aldığımız raporla ispat ediyoruz. Bunun tartışmaya açık bir yanı yok” dedi.

Cumhurbaşkanı 3 mahkumu affetti

Öte yandan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 7 Kasım’da  Resmi Gazete’de yayınlanan üç kararıyla, üç hasta mahkumun cezasını affetti.

Cezası affedilen 45 yaşındaki  Mustafa Karaman, kasten öldürme ve ruhsatsız silah kullanmaktan 15 yıl hapis ve para cezası, kamu görevlisini kasten yaralama suçundan da 9 ay hapis cezasına mahkûmdu. Hakkında Adli Tıp Kurumu 3. Adli Tıp İhtisas Kurulunun “sürekli hastalık, sakatlık ve kocama hali” raporu vardı.

43 yaşındaki Uğur Fidancı, önce kasten öldürme suçundan müebbet hapse mahkûm olmuş şartlı tahliye edildikten sonra da işlediği kamu görevlisine hakaret ve kasten yaralama suçlarının kesinleşmesi sebebiyle şartlı tahliyesi kaldırılmış, ilk cezasının infazına devam edilmesine hükmedilmişti. Cezası, yine Adli Tıp Kurumu 3. Adli Tıp İhtisas Kurulunun raporuna dayanılarak kaldırıldı.

Cezası affedilen üçüncü mahkûm da “nitelikli yağma, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, kamu görevlisine direnme, tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması ve ruhsatsız silah taşıma” suçlarından 42 yıl 18 ay hapis ve para cezasına çarptırılan Konyalı, 47 yaşındaki İsmail İpek’ti. Onun hakkında da Adli Tıp’ın “sürekli hastalık, sakatlık ve kocama hali” raporu vardı. (RT)

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir