Ana Sayfa / Dünya / Kadınlar Orduya Girebilecek

Kadınlar Orduya Girebilecek

En ağır kadın hakları ihlallerine sahne olan Suudi Arabistan’da, kadınların orduya katılmalarına izin verildi. Suudi Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkili, kadınların ‘erkeklerle yan yana çalışma alanı bulacağını’ söyledi.

Vahhabilikle yönetilen Suudi Arabistan’da kadınların güvenlik kuvvetlerinin ardından orduya katılmalarına da izin çıktı. Suudi gazetesi Şarkul Avsat, Savunma Bakanlığı’nın kadınların er, onbaşı, subay ve çavuş rütbeleriyle kara, hava, deniz, stratejik füze kuvvetleri ve sağlık hizmetleri kollarında görev almasına izin verdiğini duyurdu. Gazeteye konuşan Suudi Savunma Bakanlığı’nın Milli Savunma Operasyonları Merkezi Müdürü Tuğgeneral Hasan el Şihiri, kararı “Kadınların krallığın en önemli bakanlığına kabul edilmesi, doğru yönde atılmış bir adım” diye değerlendirdi.

Şihiri, ‘binlerce kadının katılımlarıyla Savunma Bakanlığı’nda fark yaratacağını, erkeklerle yan yana çalışma alanı bulacağını, hava, deniz ve kara kuvvetlerinde kadınların aktif bir unsur haline geleceğini’ dile getirdi. Geçen yıl da kadınların uyuşturucuyla mücadele dairesi, ceza infaz kurumları, ceza soruşturma birimleri ve gümrük muhafaza gibi güvenlik güçlerine izin verilmişti.

Şarkul Avsat’ın haberinde “Suudi kadınlar iç sektörde ise trafik, karayolu güvenliği, güvenlik devriyeleri, bölge polisliği, hac ve umre güvenliği, silah ve patlayıcılar, ahlaki ve fikri yönlendirme gibi konularda görev almaya devam ediyor” denildi. Gazeteye konuşan Şûra Meclisi üyesi Haya Abdulaziz el Maneea, Suudi kadınlarını güçlendirmenin yolunun onları tüm alanların bir parçası haline getirmekten geçtiğini söyledi.

Kaynak: Sputnik

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir