Ana Sayfa / ana-slider / Jeffrey: Türkiye’nin Desteklediği Suriyeli Muhalifler Konusunda Endişeliyiz

Jeffrey: Türkiye’nin Desteklediği Suriyeli Muhalifler Konusunda Endişeliyiz

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey: Türkiye’nin desteklediği Suriyeli muhalifler konusunda çok endişeliyiz

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, İsviçre’nin Cenevre kentindeki bir otelde, Mısır, Fransa, Almanya, Ürdün, Suudi Arabistan, İngiltere ve ABD’den üst düzey diplomatlarla yaptığı toplantının ardından Suriye’deki gelişmeler ile ilgili basın açıklaması yaptı. Jeffrey, “Türkiye’nin desteklediği Suriyeli muhalif unsurların M4- M10 kara yolunda kameralarda da görülen davranışları konusunda çok endişeliyiz” dedi.

‘SURİYE HÜKÜMETİ, CENEVRE SÜRECİNİ ENGELLEMEYE ÇALIŞIYOR’

Suriye hükümetinin, “Anayasa Komitesi toplantıları ve Cenevre sürecini engellemeye çalıştığını” savunan Jeffrey, “Bunu (süreci) mümkün olduğunca etkisiz hale getirmek için atmaya çalıştıkları adımların farkındayız” diye konuştu.

Suriyeli muhalifler konusunda endişeli olduklarını söyleyen Jeffrey, şunları söyled:

”Askeri çatışmalarda her türlü uygunsuz davranışlara ilişkin suçlamalara bakıyoruz. Türk hükümetine de birkaç kez belirttiğim gibi, çatışmaların başlangıcında, Türkiye’nin desteklediği Suriyeli muhalif unsurların M4- M10 kara yolunda kameralarda da görülen davranışları konusunda çok endişeliyiz. Türk hükümeti çatışmalar sırasında YPG tarafından Türk sivil bölgelerine yönelik çok sayıda topçu veya roket saldırısı yapıldığını söyledi. 20’den fazla sivilin öldürüldüğünü ve daha fazla sayıda sivilin de yaralandığını zannediyorum. Ve buna da bakmak lazım. Çünkü her koşulda bir tarafın diğer bir taraftaki sivil yerleşim alanlarına kasıtlı saldırıları bizim için endişe kaynağıdır.”

 

 

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir