Ana Sayfa / Dünya / İsviçre Sosyalist Partisi’nden Türkiye’ye Yaptırım Çağrısı

İsviçre Sosyalist Partisi’nden Türkiye’ye Yaptırım Çağrısı

Türkiye’nin Rojava’ya yönelik askeri operasyonunu sert dille eleştiren İsviçre Sosyalist Parti uluslararası kamuoyunu Kürtleri diplomatik, politik ve ekonomik olarak desteklemeye çağırdı.

Ulusal Parlamento’ya önerge de veren PS, İsviçre’nin yaşanan durumun ‘sorumluları’ ile bütün işbirliğini sonlandırması ve yaptırım çağrısında bulundu.

İsviçre Sosyalist Partisi (PS), Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik başlattığı askeri operasyona ilişkin ikinci kez yazılı açıklama yaparak operasyonu sert bir dille kınadı.

Savaşın başladığı günden bu yana Suriye’de yarım milyonu aşkın insanın yaşamını yitirdiğini ve 7 milyona yakın insanın yerinden edildiğini hatırlatan Sosyalist Parti açıklamasında Kürtlerin “terörist DAİŞ üyelerine” karşı Batı ile birlikte savaştığını ama şimdi kendini yeni bir çatışmanın içinde bulduğunu ifade etti.

SES YÜKSELTME ÇAĞRISI

Büyük güçlerin oyununda Kürtlerin hep kullanıldığı ve aldatıldığı belirtilen açıklamada, Türkiye’ye baskı yapılması gerektiğini belirtti. Kürtlerin bir kez daha şiddete kurban edilmesinin engellenmesi gerektiği kaydedilen açıklamada, İsviçre’nin büyük acılara neden olacak tankların Suriye’ye girmesini emredenlere karşı sesini yükseltmesi çağrısında bulunuldu.

Şiddetin tırmanmasında büyük güçlerin kaosa neden olan stratejik ve taktiksel oyunları nedeniyle sorumlu oldukları dile getirilen açıklamada, bu nedenle İsviçre’nin uluslararası hukuk lehine Suriye’de aktif rol alması gerektiğini belirterek, Ulusal Parlamento’nun Sosyalist Parti’nin deklarasyonunu kabul etmesi çağrısında bulundu.

‘SURİYE’DE SAVAŞ SUÇLARINA HAYIR’ DEKLARASYONU

Suriye’de savaş suçlarına hayır” başlıklı deklarasyonda şu maddeler yer aldı:

“Ulusal Parlamento Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2108 tarihli 2401 sayılı ‘bütün taraflar saldırılarını derhal durdurmalıdır’ şeklindeki kararı gereğince, Ulusal Parlamento’nun 32’inci maddesine dayanarak, Suriye’de Uluslararası İnsan hakları ve insancıl hukuku çiğneyen bütün şiddet eylemleri sert bir dille kınamalı.

Çatışmanın taraflarına uluslararası hukuk hatırlatarak Suriye’de işlenen suçlardan sorumlu olacaklarını hatırlatmalı.

Bütün taraflara, uluslararası hukuka aykırı olan askeri işgallerini sonlandırarak Suriye’den çekilmesi çağrısı yapmalı.

İsviçre bütün gücünü kullanarak BM’nin acilen tekrar bir ateşkes kararının çıkarması yönünde çağrı yapmasını ve Kürtler de dahil olmak üzere çatışmanın bütün taraflarının barış görüşmelerine katılımını sağlaması yönünde acilen harekete geçmesi için çağrı yapmalıdır.

Ulusal Parlamento, işgale karşı bu çağrıya uyulması için yaptırımlar dahil bütün barışçıl politikalara başvurmalı ve yaşanan durumun sorumluları ile bütün iş birliğini sonlandırmalıdır. Suriye’de yeni bir katliam ne pahasına olursa olsun engellenmelidir.”

Kaynak: Nupel

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir