Ana Sayfa / ana-slider / İsrail Başbakanı Netanyahu ‘rüşvet ve dolandırıcılık’ suçlamasıyla yargılanacak!

İsrail Başbakanı Netanyahu ‘rüşvet ve dolandırıcılık’ suçlamasıyla yargılanacak!

İsrail Başsavcısı Avichai Mandelblit, hakkındaki 3 ayrı dosya nedeniyle Başbakan Binyamin Netanyahu hakkında dava açılması kararı verdi.

Başsavcı Mandelblit, Netanyahu hakkında 4000 numaralı dosyada rüşvet, 1000 ve 2000 numaralı dosyalarda ise sahtekarlık ve görevi kötüye kullanma suçlamalarıyla iddianame hazırlanacağını açıkladı.

Binyamin Netanyahu’nun zengin iş adamlarından çeşitli hediyeler aldığı ve kendisiyle ilgili olarak daha olumlu yayınlar yapılması için bazı medya kuruluşlarına imtiyazlar sağladığı iddia ediliyordu.

Netanyahu ise kendisine yöneltilen tüm suçlamaları reddediyor ve solcu muhalifleriyle medyanın “cadı avına” maruz kaldığını savunuyordu.

Hükümet kurulamamıştı

İsrail’de hükümeti kurma görevi ilk olarak kendisine verilen Muhafazakâr Likud Partisi’nin lideri Netanyahu Ekim ayında başarısızlığa uğramıştı.

Sol merkez Mavi ve Beyaz İttifakı’nın lideri Gantz da, çarşamba günü yerel saatle 20.00 sıralarında Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin’e hükümeti kuramayacağını bildirmişti.

Böylece ülke, çarşamba günü koalisyon görüşmelerinin çökmesinin ardından, bir yıl içerisinde üçüncü kez genel seçimlere gitmeye bir adım daha yaklaştı.

Netanyahu yolsuzluk soruşturmasında korunmasız kalabilir

5. kez Başbakan olarak görev yapamayacak olmasının Netanyahu için yasal sonuçlarının da olabileceği belirtiliyor. Netanyahu’nun başbakan olarak görevine devam edememesinin, yolsuzluk suçlamaları karşısında korunmasızlığını artıracağı yorumları yapılıyor.

İsrail kanunlarına göre, görevdeki bir başbakan, suçlu bulunması halinde görevinden ayrılmak zorunda değil.

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir