Ana Sayfa / ana-slider / IŞİD’in Yeni Lideri: Kureyşi Hakkında Neler Biliniyor

IŞİD’in Yeni Lideri: Kureyşi Hakkında Neler Biliniyor

IŞİD’in yeni lideri hakkında neler biliniyor

IŞİD, 31 Ekim’de yayınladığı ses kaydı ile “halifesi” olarak ilan ettiği yeni lideri Ebu İbrahim el Haşimi el Kureyşi’ye tüm örgüt üyelerinin biat etmesini talep etti. Hakkında çok az bilgi bulunan Kureyşi’ye cihatçı rakipleri tepki gösterirken, yeni liderin kod adındaki “El Haşimi el Kureyşi” isimleri, Muhammed Peygamber’in soyundan geldiği iddiasını gündeme getirdi.

BAĞDADİ’NİN IRAKLI OLDUĞU BİLİNİYORDU

IŞİD’in rakibi cihatçı örgütler yeni lideri tanımlamak ve hor görmek için “bilinmeyen” ve “anonim” ifadelerini kullanıyor, IŞİD taraftarlarına kimliği ve geçmişi bilinmeyen birine bağlılıklarını ilan etmemeleri çağrısı yapıyorlar. IŞİD’in son lideri Ebu Bekir’in adındaki “El Bağdadi” ismi, Iraklı olduğunu açık ediyordu.

BAĞLILIK SÖZÜ VEREN CÜMLELER PAYLAŞILDI

Her şeye rağmen IŞİD destekçileri, ki bunlara örgütün önde gelen medya oluşumları da dahil, Ebu İbrahim el Haşimi el Kureyşi’ye bağlılıklarını ilan etmek için birbirleriyle yarıştı; ona “halifeleri” olarak itaat etme ve cihatçı örgüt adına savaşma sözü verdi. Pek çoğu, mesajlaşma uygulaması Telegram’da profil fotoğrafını, bağlılık sözü veren cümlelerin yer aldığı ortak bir fotoğraf ile değiştirdi.

Benzer bir şekilde, IŞİD’in yeni sözcüsü Ebu Hamza El Kureyşi’nin kimliği hakkında da çok az bilgi var. Yeni sözcünün “El Muhacir” olarak tanımlanması, yaşadığı ülkede göçmen olduğunu gösteriyor. Ebu Hamza, Bağdadi’nin ölümünden bir gün sonra Suriye’de gerçekleştirilen ABD-Kürt ortak operasyonunda öldürülen IŞİD Sözcüsü Ebu Hasan el Muhacir’in yerine geçti. IŞİD, ölümünden sonra ilk kez 31 Ekim’de yayımladığı açıklamasında, Suudi olduğunu doğruladı.

BAĞDADİ’NİN ÖLDÜĞÜNÜ 5 GÜN SONRA AÇIKLADI

IŞİD, Bağdadi’nin halefinin ismini nispeten hızlı, ABD öldüğünü duyurduktan 5 gün sonra açıkladı. IŞİD’in eski lideri Ebu Ömer el Bağdadi Nisan 2010’da öldürüldüğünde, örgütün öldüğünü doğrulaması bir hafta, halefini ilan etmesi ise bir ay almıştı. Yayımlanan yeni açıklamada, yeni sözcü IŞİD içinde danışmanlık hizmeti veren “Şura Konseyi”nin IŞİD’in birliğini korumak için “yeni lider atama sürecini hızlandırdığını” söyledi. Bu da IŞİD’in, yeni liderini belirlememesi halinde örgütte çatlaklar oluşmasından korktuğunun açık bir göstergesi.

MUHAMMED PEYGAMBERİN SOYUNDAN GELİYOR İDDİASI

Yeni liderin kod adındaki son iki isim, “El Haşimi el Kureyşi”, söz konusu kişinin Muhammed Peygamber ile aynı sülaleden (Haşim) ve aynı kabileden (Kureyş) geldiğinin altını çiziyor, ki bu bazı İslami yorumlarda halifelik pozisyonu için ön şart olarak gösteriliyor. Selefi Ebu Ömer el Bağdadi’nin olduğu gibi, IŞİD’in son lideri Ebu Bekir el Bağdadi’nin de Kureyş kabilesinden geldiği öne sürülüyordu.

ÜYELER YENİ LİDERE BİAT ÇAĞRISI

Yeni sözcü tarafından okunan son sesli mesajda, IŞİD’in üyelerine ve sempatizanlarına yeni lidere bağlılıklarını ilan etmeleri çağrısında bulunuluyor. Bilmedikleri birine itaat etmeleri isteniyor. Mesaj, Kureyşi’nin vasıfları konusunda güven verilmesiyle devam ediyor. Mesajda ilan edilen yeni lider, Arapça olarak “El Şeyh el Mücahid el Alim el Amil” olarak tanımlanıyor, bu da hem bir “ilim insanı” olduğu hem de “mücahid” bir savaşçı olduğu anlamını taşıyor.

Aynı mesajda Kıdemli bir cihatçı olduğu kaydediliyor, “en önemli kişilerinden biri” deniyor, Amerikalılarla savaşmada özellikle tecrübeli olduğu belirtiliyor ki bunun da Irak’ta olması muhtemel. Cihat konusunda çalışan “ilim insanlarından biri” olduğu da iddia ediliyor.

YENİ LİDERİN IRAKLI OLMA OLASILIĞI YÜKSEK

Cihatçılar, uzmanlar ve gözlemciler  yeni liderin kimliğini bulmaya çalışıyor. Bazıları belirli isimler ortaya atsa da, spekülasyonlar yapılıyor. Ancak çoğunluk, IŞİD’in önceki liderleri ve merkezi yöneticileri gibi yeni liderinin de Iraklı olması ihtimalinin yüksek olduğu fikrini taşıyor. Sadece IŞİD’in selefi olan, El Kaide’nin Irak kolunun lideri Ebu Musab el Zerkavi Ürdünlüydü. Pek çok basın kuruluşu ve analist, El Kureyşi’nin, Bağdadi’nin Ağustos ayından beri yardımcılığını yaptığı konuşulan Iraklı Türkmen IŞİD yetkilisi Abdullah Kardaş’ın kod adı olabileceğini iddia etti.

Ürdünlü cihat uzmanı Hasan Ebu Haniye, ABD merkezli Arapça Kanalı El Hurra’ya, El Kureyşi ve Kardaş’ın (Ebu Ömer el Türkmeni ismiyle de biliniyor) aynı kişi olduğunu tahmin ettiğini açıkladı ve Bağdadi’nin yardımcısı olarak atandığını belirtti. Ebu Haniye, Kardaş’ın IŞİD’in güvenlik bölümünü yönettiğini, bunun da “IŞİD içerisindeki en önemli kol” olduğunu söyledi. (duvar)

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir