Ana Sayfa / Dünya / İran’ın Şam’da üs kurmasına Rusya’dan ‘fren’

İran’ın Şam’da üs kurmasına Rusya’dan ‘fren’

Rusya’nın Şam’da askeri üs kurmak isteyen İran’a İsrail nedeniyle engel koyduğu belirtiliyor.

Suriye’de yaklaşık 9 yıldır süren savaş boyunca müttefik olarak hareket eden İran ve Rusya ilişkilerinin, İran’ın Şam’da Askeri üs kurmak istemesi nedeniyle gerginleştiği bildiriliyor.

Rus Nezavisimaya gazetesinde konuyla ilgili Aleksandr Şarkovskiy imzalı bir yazı yayınlandı. Yazıda, Lübnan basını ve Suriye muhalif kaynaklarına dayanarak, İran’ın Şam’ın Yaklaşık 8 km güneydoğusunda bir askeri üs kurma hazırlığı yaptığı ve Moskova’nın buna şiddetle karşı çıktığı iddia ediliyor. Habere göre Moskova İran’ın bu planına, İsrail’e karşı tehdit oluşturduğu gerekçesiyle karşı çıkıyor. Yazının ilgili bölümü şöyle: “Bilindiği gibi İsrail hava kuvvetleri, Suriye’deki Tahran’ın kontrol ettiği İran kuvvetleri ve Şii milislere karşı sistematik olarak saldırı düzenliyor. Geçtiğimiz Cuma akşamı tanımlanamayan uçaklar Suriye-Irak sınırındaki Al Bakamal bölgesindeki Şii Milis noktasını bombaladı. Lübnan basınına göre İran Devrim Muhafızları ve Şii milislerden ölüler var. Bu bölge ‘İran yolu’ olarak adlandırılan, Irak üzerinden İran’dan Suriye ve Lübnan’a silah taşındığı önemli bir nokta. Bu saldırı haklı olarak İsrail hava kuvvetlerine atfediliyor.”

İsrail ile gerilim

Rusya kendisine yakın İran’ın kontrol ettiği bir bölge olmasını istemiyor. Bölgeye İsrail saldırıları olması halinde Rus güçlerinin de saldırılardan etkileneceğini düşünüyor. Gazete, İran’ın, Said Zeyneb olarak bilinen bölgede çok sayıda askeri konut, depo ve altyapı inşa etmeyi planladığını ve Moskova’nın konuyla ilgili memnuniyetsizliğini sadece sözlü olarak belirtmekle yetinmediğini aktarıyor. Rusya güçlerinin Şii milislerin hareket alanını kısıtlamak için güney Bölgelerde ana yolları kapattığı bilgisi veriliyor. Rusya ve İran Suriye savaşında müttefik olmasına rağmen Rusya İranla İsrail arasındaki İhilaftan çekiniyor. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile Rusya Başkanı Putin sık sık görüşüyor. İsrail, kendisine yakın bölgede İran gücü istemiyor. Hatta İdlib’de de bir süre İran’ın güçlerinin bulunmasına engel olmuştu.

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir