Ana Sayfa / Dünya / Irak’ta ölü sayısı 100’e çıktı

Irak’ta ölü sayısı 100’e çıktı

Irak’ta protestolar: En az 100 kişinin öldüğü gösteriler neden başladı, nasıl yayıldı?

Irak’ta Salı günü başlayan protesto gösterilerinin beşinci gününde ölü sayısı arttı. Irak Parlamentosu İnsan Hakları Komisyonu’na göre hükümet karşıtı göstericiler ve güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda ölenlerin sayısı 100 civarında.

Komisyon, 3.000’den fazla kişinin de yaralandığını duyurdu.

Hükümet, sokağa çıkma yasakları ilan ederek ve internet, sosyal medya erişimine kısıtlamalar getirerek gösterileri kontrol altına almaya çalıştı ancak eylemler şiddetini artırarak devam ediyor. Polis, Cumartesi günü başkent Bağdat’ta ana meydanlara çıkan yolları ve erişim noktalarını kapattı.

Parlamento gösterilerin şiddetlenmesi üzerine Cumartesi günü acil toplandı.

Yetkililerin Bağdat’ta sokağa çıkma yasağını Cumartesi günü kaldırmasıyla protestocular da eylemlerine meydanlarda, sokaklarda devam etti.

Parlamento’nun İnsan Hakları Komisyonu 540 kişinin de gözaltına alındığını yaklaşık 200’ünün hala gözaltında tutulduğunu söyledi.

Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi, protestolarla ilgili açıklamasında ‘göstericilerin meşru taleplerinin duyulduğunu’ belirtip itidal çağrısında bulunmuştu.

Ülke, yeni hükümetin geçen yıl göreve başlaması sonrası bu çapta gösterilere tanık olmamıştı. Güvenlik güçleri gösterilere sert şekilde müdahale etti. Başbakan Adil Abdülmehdi, “İnsanların hayal kırıklığını anlıyorum ancak Irak’ın sorunlarının sihirli bir çözümü yok” dedi.

Önemli bir kısmını işsiz üniversite mezunlarının oluşturduğu protestocuların bir liderin, oluşumun ya da siyasi partinin öncülüğünde hareket etmedikleri biliniyor.

 

Kaynak: bbc

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir