Ana Sayfa / ana-slider / İngiltere’de Kürt Belediye Başkanı İşçi Partisi’nden Milletvekili Adayı Gösterildi

İngiltere’de Kürt Belediye Başkanı İşçi Partisi’nden Milletvekili Adayı Gösterildi

Lambeth Belediye Başkanı İbrahim Doğuş, 12 Aralık’ta İngiltere genelinde yapılacak parlamento seçimlerinde İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Tom Watson’ın yerine milletvekili adayı olarak belirlendi

Londra’nın en kalabalık ilçesi Lambeth’in Belediye Başkanı İbrahim Doğuş, West Middlands’da bulunan West Bromwich East seçim bölgesinin İşçi Partisi milletvekili adayı seçildi.

Son bir yıldır Lambeth belediye başkanlığını yürüten Doğuş, 12 Aralık’ta İngiltere genelinde yapılacak parlamento seçimlerinde İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Tom Watson’ın yerine milletvekili adayı olarak belirlendi.

İşçi Partisi genel merkezinin adaylığını açıklamasından hemen sonra basına demeç veren Doğuş, genel merkezin kararından onur duyduğunu ve zaman kaybetmeden seçim bölgesinde çalışmalara başlayacağını söyledi.

“İşçi Partisi 12 Aralık’ta yapılacak seçimlerde ülkeyi yönetmeye taliptir” diyen Doğuş ‘‘Birleşik Krallığın gelecek yüzyılını belirleyecek önemde olan erken genel seçimlerde İşçi Partisi iktidara gelmeye çok yakın. Ülke genelinde yaşanan yoksulluk, sağlık, konut sorunu ve işsizlik gibi temel sorunlara çözüm olacak yeni bir iktidara ihtiyaç vardır” dedi.

İşçi Partisinin Kalesi

West Bromwich East seçim bölgesi kurulduğu 1974 yılından bu yana İşçi Parti tarafından temsil ediliyor. 2017’de yapılan genel seçimlerde İşçi Parti oyların yüzde 58’ini alarak en yakın ikinci parti olan Muhafazakar Parti’ye 7 bin 713 fark atmıştı. İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Tom Watson 2001 yılından bu yana West Bromwich East seçim bölgesini parlamentoda temsil ediyor.

İbrahim Doğuş Hakkında

Centre For Turkey Studies, Kurdish Progress, British Kebap Awards, SME4Labour gibi toplumsal çalışmaların kurucusu olan İbrahim Doğuş Londra’nın önemli ilçelerinden birisi olan Lambeth’in belediye başkanlığını yürütüyor. Doğuş 39 yaşında ve iki çocuk babası. Maraş’ın Elbistan ilçesinde dünyaya gelen Doğuş 14 yaşındayken ailesiyle birlikte İngiltere’ye göç etti. Yaklaşık 20 yıldır İşçi Partisi’nde siyasi kariyerini devam ettiriyor. (MB/RT)

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir