Ana Sayfa / ana-slider / İngiliz Basını: ‘Erdoğan Hayal Edilemeyeni Başardı, Orta Doğu’daki Tüm Rakipleri Birleştirdi’

İngiliz Basını: ‘Erdoğan Hayal Edilemeyeni Başardı, Orta Doğu’daki Tüm Rakipleri Birleştirdi’

Türkiye’nin Suriye’de yürüttüğü operasyon,  Pazar günkü İngiliz gazetelerinde de geniş yer buldu.

Guardian gazetesinin Pazar günkü versiyonu olan Observer’ın yazarı Simon Tisdall, “Erdoğan hayal edilemeyeni başardı, Orta Doğu’daki tüm rakipleri birleştirdi” başlıklı bir analiz kaleme aldı.

Tisdall, Orta Doğu’da birbiriyle rakip olan tüm ülkelerin bu operasyonu pervasız ve istikrar bozucu bir hamle olarak gördüğünü yazdı.

Simon Tisdall, “Diktatörce eğilimleri olan gaddar, milletçi ve popülist” olarak nitelediği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 16 yıllık iktidarı boyunca kendisini tüm dünyaya karşı tek başına kafa tutan bir siyasetçi olarak gösterdiğini, fakat bu sefer gerçekten de tek başına kaldığını söyledi.

Tisdall’a göre Erdoğan, Avrupa Birliği’nin sert bir tepki göstereceğini fakat bu tepkilerin icraata geçmeyeceğini biliyordu.

Tisdall analizine şöyle devam etti:

“Avrupa liderleri geçmişte Erdoğan’ın otoriterliğini normalleştirmek için yaptıkları girişimlerin büyük bedelini ödüyor. Son hamlesi Erdoğan’ın demokrat, müttefik veya dost olmadığını gösteriyor.

“Avrupa’nın bundan sonra ne olacağını etkileyecek gücü yok. ABD’nin var fakat o da bu gücünü kullanmamakta kararlı.

“IŞİD’e karşı silah arkadaşı olan Kürtlere ihanet etmek felaket bir karardı. Suriye’yi Beşar Esad’ın dostları olan Rusya ve İran’a bırakmak stratejik açıdan kendi kalesine atılmış bir gol. Bu Arap Baharı sonrası ABD’nin politika hatalarının son zinciri oldu.

“ABD’yi Suriye’den ve Orta Doğu’dan çıkarmak Rusya’nın istediği bir şey. Fakat Rusya da Türkiye’nin bu operasyonuna olumsuz tepkiler verdi.

“Putin şimdi Kürtleri Esad ile bir savunma anlaşması veya federal bir düzenlemeye yanaşmaya çağırıyor. Erdoğan’ın güvenli bölgesini istemeyen Esad, böylece kaybettiği toprakları geri kazanmak istiyor.

Kaynak: BBC

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir