Ana Sayfa / ana-slider / ‘IMF, Türkiye’den borç istemedi; Erdoğan’ın söyledikleri doğru değil’

‘IMF, Türkiye’den borç istemedi; Erdoğan’ın söyledikleri doğru değil’

Cumhurbaşkanı Erdoğan son olarak da partisinin grup toplantısında “IMF’nin Türkiye’den borç istediğini” söyledi. Ekonomist Gürses’e göre bu sözler gerçeği yansıtmıyor

Gürses’in aktardıklarına göre; Erdoğan’ın sözleri 2009’daki küresel krizin ardından IMF’nin üye ülkelerle 2012’de yaptığı anlaşmaya dayanıyor:

“2009’daki küresel kriz sonrası IMF ihtiyaç halinde gerekecek potansiyel rezerv anlaşması yoluna gitti. Potansiyel rezerv anlaşması, var olan fonu büyütmek için üye ülkelerden belli miktarlarda para vereceklerini taahhüt etmeleri anlamına geliyor.”

IMF’nin 2012 yılında 40’a yakın ülkeyle bu konuda anlaştığını ve Türkiye’nin de bu ülkeler arasında bulunduğunu aktaran Gürses, “Taahhüt edilen miktar 433 milyar. Türkiye ise bu miktar içinden 5 milyar dolar taahhüt etti.” dedi.

Tarafsız Haber Ajansı’na konuşan Uğur Gürses, Erdoğan’ın konuyu bir iç politika malzemesi olarak kullandığı görüşünde: “Durumdan haberdar olmayan vatandaşlara ‘bakın biz bugün IMF’ye borç verir duruma geldik. IMF biz veririz deyince almadı’ deyip topluma hikaye anlatmak. Gerçekliği yok bunun.”

Uğur Gürses bir ayrıntıya daha dikkat çekti. IMF dün, Erdoğan’ın açıklamalarından sonra, taahhütte bulunan ülkelerin listesini yeniden yayınladı ve anlaşmanın 2020 yılına uzatıldığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı konu IMF’ye geldiğinde, her seferinde “Bizden borç istediler, ben de verin dedim, baktılar ki bu Türkler çılgın vazgeçtiler” ifadesini kullanıyor.

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir