Ana Sayfa / ana-slider / İhsan Eliaçık’tan Diyanet’e “İsyan etmeyin” sorusu: Sahabeden Ebuzer el-Ğifari terör propagandası mı yapmıştı?

İhsan Eliaçık’tan Diyanet’e “İsyan etmeyin” sorusu: Sahabeden Ebuzer el-Ğifari terör propagandası mı yapmıştı?

lahiyatçı yazar İhsan Eliaçık, cuma günkü hutbesinde Müslümanlara hayatta karşılarına çıkan zorluklara isyan etmemeleri çağrısında bulunan Diyanet İşleri Başkanlığı’na tepki gösterdi.

Kişisel Twitter hesabında yaptığı yorumda Ebuzer el-Ğifari’nin “Aç sabahlayıp da isyan etmeyip kılıcına davranmayanın aklına şaşarım” sözlerini hatırlatan Eliaçık, “Sahabeden Ebuzer el-Ğifari bu sözüyle marjinallik mi yapmış? Söylediği terör propagandası mı” diye sordu.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından kaleme alınan ve cuma günü Türkiye genelindeki binlerce camide okunan “Musibetlere Karşı Müminin Tavrı” başlıklı hutbede şu ifadelere yer verilmişti:

“Elbette hiçbirimiz zorluklarla karşılaşmayı arzu etmeyiz. Ancak müminler olarak biliriz ki, hayatın güzel anları kadar, sıkıntılı zamanları da dünya imtihanımızın birer parçasıdır. Cenab-ı Hak, insanı bazen elindekileri alarak bazen de fazlasıyla nimet vererek imtihan eder. Bu yüzden, musibet karşısında isyan etmek, kırıp dökmek ya da kötü söz söylemek yerine öncelikle sabırlı ve metanetli olmaya gayret gösteririz. Sağduyu ve akl-ı selim ile hareket ederiz. Sıkıntıyı aşmak için üzerimize düşen sorumluluğu yerine getiririz. Bizler, her musibetten dünyamıza ve ahiretimize yönelik dersler çıkartırız. Benzer sıkıntılara maruz kalmamak için hata ve ihmallerimizi gözden geçiririz. İlim sahibi, tecrübeli insanlardan yardım alır, ondan sonra da Rabbimize tevekkül ederiz.”

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir