Ana Sayfa / ana-slider / Hüda Kaya; Kin ve Öfkenin Olduğu Bir Toplum, Asla İslam Toplumu Olamaz

Hüda Kaya; Kin ve Öfkenin Olduğu Bir Toplum, Asla İslam Toplumu Olamaz

Demokratik İslam Kongresi (DİK), “Toplumsal yönetim modeli olarak Medine Sözleşmesi” konulu İstanbul Çalıştayı’nı gerçekleştirdi.

Çalıştaya, DİK Eşsözcüsü ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, Gazeteci-yazar İslam Özkan, DİK Kadın Meclisi’nden Hatice Kavram, 78’liler Girişimi Sözcüsü Celalettin Can, Barış Anneleri Meclisi üyeleri ile çok sayıda kişi katıldı.

DİK İstanbul Çalıştayı’nda konuşan HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik devam eden operasyonuna dikkat çekerek, “Kan, kin ve öfkenin olduğu bir toplum, asla İslam toplumu olamaz” dedi.

 

‘FARKLILIKLAR BİR ARADA YAŞIYORDU’

Açılış konuşmasını yapan DİK Eşsözcüsü Hüda Kaya, çalıştayın Medine Sözleşmesi üzerinden toplumsal bir yönetim modeli ve ortak yaşam modelinin geliştirilmesi üzerine düzenlediğini söyledi. Hz. Muhammed’in Medine’de ilk olarak nüfus sayımı yaptığını anımsatan Kaya, “Medine’de yaşayan bin 500 kişi vardı. Çok farklı ırklardan insanlar vardı. Hepsi kendi farklılıklarıyla bir arada ortak yaşıyordular. Hz. Muhammed’in 20’li yaşlarına baktığımızda; toplumsal sorunlarla ilgilenen, günümüzün İnsan Hakları Derneği gibi faaliyetler içerisinde bulunan ve bu çalışmaları yürüten bir önderdi. Hem ulusal hem uluslararası sorunlarla da ilgilenirdi” diye belirtti.

‘MEDİNE SÖZLEŞMESİ PİLOT PROJEDİR’

Medine Sözleşmesi’nin pilot proje olduğunun altını çizen Kaya, “Seferberlik ve toplumsal kurtuluşun aracı olma iddiasını taşıyan bir sözleşmedir” dedi. Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik devam eden operasyonuna değinen Kaya, “Bir iktidar düşünün ki; kendi sesinden başka hiç bir sese tahammül edemiyor. Tekçiliği topluma dayatıyor. İşte Medine Sözleşmesi’ni bu dönem için daha da önemli buluyoruz” şekliden konuştu.

‘KURAN’DA TEKÇİLİĞE YER YOKTUR’

Toplumsal ve ortak yaşamın Medine’de ortaya çıktığını ve herkesin bu dönemden ders çıkarması gerektiğini ifade eden Kaya, “Kuran’da asla tekçiliğe yer yoktur. Böyle bir anlayışın gelişmesinin yolu yoktur. Savaşa hayır demek bile suç sayılmaktadır. Barış istemek zaten suç, barış isteyenler yıllardır hapiste. Barışa sahip çıkmak suçmuş gibi gösteriliyor. Ancak biz barışa sahip çıkmanın insanlığa, sevgiye, paylaşmaya sahip çıkmak olduğunu biliyoruz. Bunun İslam’ın bir gerekliliği olduğunu savunuyoruz. Kan, kin ve öfkenin olduğu bir toplum, asla İslam toplumu olamaz” ifadelerini kullandı.

DİK Kadın Meclisi üyesi Hatice Kavram ise, anadilin önemine değinerek, “Allah bütün dilleri bütün dinleri, bütün renkleri kabul eden ayetleri indirdi. Bunları ayetleriyle söylüyor. Bunları reddeden Allah’ın ayetlerini reddediyor demektir. Bugün benim anadilim yok sayılıyor. Yani bu Kuran’ı Kerim’in yok sayılması demektir” diye konuştu.

Devam eden çalıştayın sonuç bildirgesi daha sonra açıklanacak.

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir