Ana Sayfa / ana-slider / Hüda Kaya: Çözümde Buluşmak İçin Tarafsız Yargı Gerekiyor

Hüda Kaya: Çözümde Buluşmak İçin Tarafsız Yargı Gerekiyor

Ev-Dem Haber / Cüneyt Karabey

Hüda Kaya içinde bulunduğu Sivil Girişimin ‘Yargı paketi ve Af Yasası’ ile ilgili hazırlanan çağrı metnini TBMM Genel Kurulu’nda açıkladı.

Hüda Kaya, TBMM Genel Kurul’da Yargı Paketi ve Af Yasası ile ilgili  bir açıklama yaparak, kendisinin de içinde yer aldığı sivil girişimin uzun bir süredir konu ile ilgili tüm kesimlerle tartışma yürüterek hazırladığı çağrı metinini TBMM Genel Kurulu’nda açıkladı

Ölümlerde değil, çözümde buluşmanın bunun içinde de öncelikle tarafsız bir yargı paketinin hazırlanması gerektiğini söyleyen Kaya: 

Savaşa “Evet.” diyenleri, milletimizin malını, canını, evlatlarını kana kurban edenleri tarih ve halkımız affetmeyecektir. Orta Doğu krizi özelinde tüm taraflar bilmeli ki tarih de göstermiştir ki savaş ve şiddet çözüme değil, ölüme ve yıkıma götürür. Geç olmadan, ölümlerde değil, çözümde ortaklaşmalıyız.

Toplumsal Düzeyde Normalleşmeye İhtiyaç Var

Türkiye yaşanabilir bir ülke olmaktan çıkıyor. Cinsel taciz ve tecavüzlerin yaygınlaştığına, kadın cinayetlerinin inanılmaz boyutlara vardığına tanıklık ediyoruz. Bütün bu olumsuzluklar karşısında barışa ama öncelikle toplumsal düzeyde bir normalleşmeye ihtiyaç vardır. Soyut anlamıyla bir normalleşme olmayacağına göre sorunların çözümü üzerinden normalleşmenin koşulları yaratılır kanaatindeyiz. Cezaevlerinin boşaltılmasını, toplumdan bireylere doğru bir barışma hâlinin yaratılmasını istiyoruz. İnsani göstergeler bakımından Türkiye dünyada çok gerilerdedir. Af veya gerekli düzenlemelerle cezaevlerinin boşaltılması toplumun birbirleriyle barışmasına katkı sağlamalıdır diyen Kaya sözlerini şu şekilde sürdürdü;

Türkiye’de Yargıya Ciddi Bir Güven Sorunu Var

Bireylere yönelik sorumluluk yüklemekten öte iktidarın ve yöneticilerinin kendi toplumuyla buluşmasına önayak olur, onlara haksızlıkları giderme olanağı sağlar. Bu durum aynı zamanda kadınlara, çocuklara, mağdurlara, ülkeye karşı gerçek bir sorumluluktur.
Türkiye’de ciddi bir güven bunalımı vardır. Bu konuda gerekli adımlar atılırsa iktidar da, salıverilen, haksızca içeride olan tutuklu ve hükümlüler ve onların milyonlara varan aile ve akraba çevreleriyle de bu bunalımı aşma koşullarını kavuşturmuş olur.
Korku toplumu algısı yaygınlaşıyor. Gözaltı ve tutuklamalar her geçen gün artmakta; toplumsal barış ciddi bir akamete uğradı. Resmî verilere göre 11 milyon şüpheli şahıs var. Üstelik yeni cezaevleri yapılmaya devam ediliyor. Mevcut ceza infaz sistemi yetersiz. Yargı mekanizması işlemiyor, adaletsizliklerle hukuk zaafa uğramış ve bu durum toplumu geriyor, kutuplaştırıyor.

 

Türk Ceza Kanunu’nun “terör suçları” kavramının AB standartlarına göre düzenlenmesi gerekiyor

Sonuç olarak, esas talebimiz, Terörle Mücadele Yasası’nın kaldırılması olmakla beraber, Türk Ceza Kanunu’nun “terör suçları” kavramının AB standartlarına göre düzenlenmesi gerekmektedir.
Hasta tutuklu ve hükümlülerin, yirmi beş-otuz yılı cezaevinde geçen hükümlülerin, hamile ve yeni doğum yapmış kadınların, anne ve babaların cezaevinde çocuğun dışarıda olduğu tutuklu ve hükümlülerin salıverilmeleri gerekmektedir.
5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nda yer alan kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkıyla ilgili hükümlerin uluslararası hukuk kurallarına uygun hâle getirilmesi, tutuklu yargılamanın istisna hâle getirilmesi, tutukluluk süresinin kısaltılması gerektiğini söyleyen Kaya,

78’liler Vakfından Celalettin Can ve Nimet Tanrıkulu’nun da içlerinde olduğu Ahmet Çakmak, Abdulbaki Erdoğmuş, Ahmet Faruk Ünsal, Baskın Oran, Eşber Yağmurdereli, Fatma Bostan Ünsal, Nesrin Sungur Çakmak, Nesrin Nas, Şadi Özdemir, Şebnem Korur Fincancı, Tarık Ziya Ekinci, Tahsin Yeşildere ve Ümit Biçer gibi toplumun önde gelen isimlerinde oluşumda olduğunu söyleyerek sözlerini sonlandırdı.

 

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir