Ana Sayfa / ana-slider / HDP’nin 7. Kuruluş Yılı Etkinliğine Müdahale

HDP’nin 7. Kuruluş Yılı Etkinliğine Müdahale

Ev-Dem Haber / Cüneyt Karabey

Temelli: Şimdi Barışı İnşa Etme Zamanı

Halkların Demokratik Partisi (HDP), 7’nci kuruluş yıl dönümü dolayısıyla İstanbul Beşiktaş’ta bulunan Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde etkinlik düzenlemek istedi. Etkinlik Beşiktaş Kaymakamlığı tarafından yasaklandı. Etkinliğin yasaklanması üzerine HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli partinin Beşiktaş İlçe Örgütü’nde basın toplantısı düzenledi.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli partisinin ilçe binasında basına açıklamalarda bulundu.

Hükümetin tek amacının HDP’ nin sesini kısmaya çalışması olduğunu ama her zaman bulundukları heryerde hakikatin sesini yükseltmeye devam edeceklerini söyleyen Temelli, bugün Beşiktaş’ta yapmayı planladıkları 7. Yıl  kutlamasının aslında tüm savaş karşıtı taraflarla bir arada geçirmeyi planladıklarını ama etkinliğin kaymakamlık tarafından  keyfi  olarak yasaklandığını söyledi.

 

Temelli:  HDP tam 7 yıldır savaş karşıtlığı çizgisinden taviz vermemiştir ve geriye düşmemiştir,

Evet savaşlara karşıyız ve onurlu bir barışın inşasında 7 yıldır olduğu gibi bugünde devam ediyoruz,  ve her zaman barış için çalışmaya devam edeceğiz.  İktidar bugün bütün kirli yönleriyle Suriye’de bir savaş sürdürmektir ve bunun toplumda dile getirilmemesi için bir baskı rejimi kurmak istemektedir.

Oluşturulmak istenen baskı rejimine ve Savaşa karşı bütün toplumların karşı durması ve sesini yükseltmesi gerekiyor. Tüm aydınlara, hukukçulara, gazetecilere, akademisyenlere sesleniyorum; şimdi savaşa karşı çıkma zamanıdır. Sesimizi yükseltme zamanıdır.

İktidarları Devam etsin diye Toplumu Kutuplaştırdılar

Sen ve senin iktidarının ortağı, AKP-MHP bloğu Kürt düşmanıdır. Kürtlere düşmandır. Bunu artık herkes çok net biliyor. Hem Türkler biliyor hem Kürtler biliyor. Tüm dünya biliyor. Çünkü iktidarınız devam etsin diye bu toplumu bloklaştırdınız. İktidarınız için Kürt düşmanlığına sarıldınız. Seçim zamanları çıkıp Kürtler kardeşimdir diyenler, şimdi bu düşmanlık yapıyor. Kürtlere karşı değil diyerek aslında, siyasetlerini örtbas etmeye çalışıyorlar.

AÇIKLAMA SONRASI MÜDAHALE 
Açıklama sonrası ilçe binasından ayrılan kitle yürüyüşe geçti. Kitlenin yolda, “Bijî berxwedana Rojava” sloganı atması üzerine polis müdahale etti. Plastik mermi ve biber gazıyla kitleye müdahale eden polis, aralarında HDP Şişli İlçe Eşbaşkanı Mutlu Öztürk’ün de olduğu çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

 

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir