Ana Sayfa / ana-slider / HDP’li Başkanlar Aleyhine İfade Veren ‘İtirafçı’ Tahliye Edildi

HDP’li Başkanlar Aleyhine İfade Veren ‘İtirafçı’ Tahliye Edildi

Görevden alınan ve tutuklanan Selçuk Mızraklı ve Keziban Yılmaz aleyhine ifade veren Hicran Berna Ayverdi, ağırlaştırılmış müebbetle yargılandığı davadan tahliye edildi

İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınarak yerine kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı ve Kayapınar Belediye Eş Başkanı Keziban Yılmaz hakkında ifade veren Hicran Berna Ayverdi’nin, ifadenin ardından “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılandığı davadan tahliye edildiği ortaya çıktı.

Mızraklı’nın Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi başkan adaylığı açıklandıktan sonra seçime 11 gün kala, 20 Mart 2019’da bulunduğu Kayseri Kapalı Kadın Cezaevi’nde “Mızraklı’nın bir örgüt mensubunu tedavi ettiği” yönünde, seçime 4 gün kala Kayapınar Belediye Eş Başkanı Yılmaz hakkında ise “örgütün hukuk komisyonunda yer aldığı, taş atan çocukların tahliye edilmesi için mücadele verdiği” yönünde ifade veren Hicran Berna Ayverdi, ifadesinin ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

5 EYLÜL’DE TAHLİYE EDİLDİ

Ayverdi, Mızraklı ve Yılmaz aleyhine verdiği ifadenin ardından “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma” suçundan Mardin 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi yargılandığı davanın 5 Eylül 2019’da görülen duruşmasında, “Mevcut delil durumu, suç vasfının sanık lehine değişme ihtimali, tutuklulukta geçirdiği süre göz önüne alınarak” tahliye edilmesine karar verildi.

3 YIL SONRA İFADE VERDİ

Davanın iddianamesinde, Nusaybin’de sokağa çıkma yasağının sürdüğü 26 Mayıs 2016’da çatışmaların sürdüğü Yenişehir Mahallesi Tunç Caddesi’nde 42 kişiyle birlikte “teslim” olduğu, 4 gün gözaltına kaldığı belirtilen Ayverdi’nin, “teslim” olurken üzerinde herhangi bir suç unsuruna rastlanmadığı ifade edildi.

MÜEBBET HAPİSLE İSTEMİYLE YARGILANIYORDU

İddianamede, Ayverdi’nin anestezist olduğunu, işsiz olduğu için bir arkadaşının kendisine iş bulduğunu bildirmesi üzerine Nusaybin’e gittiğini, oradayken sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini, bu sırada “örgüt mensupları” yaralıların tedavisi için alıkonulduğunu yönündeki ifadesine yer verildi. İddianamede, gözaltına alındığı süre içinde kendisiyle birlikte çatışmaların olduğu mahallelerdeki kişileri fotoğraflarla teşhis ettiğine ve bunlar aleyhine verdiği ifade yer alırken, Ayverdi, “Devletin Birliğini ve Ülke Bütünlüğünü Bozma” suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle Mardin 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davanın duruşmalarında da benzer ifadelerini tekrarladı.

SEÇİMLERE BİRKAÇ GÜN KALA, BAŞKANLAR ALEYHİNE İFADE VERDİ

Etkin Pişmanlık Yasası’ndan faydalanan Ayverdi, polis, savcı ve mahkeme ifadelerinin hiçbirinde Mızraklı ve Yılmaz’ın lehine veya aleyhine tek bir ifade vermezken, 3 yıl sonra, seçime 11 gün kala Mızraklı, 4 gün kala ise Keziban Yılmaz aleyhine ifade verdi.

Mızraklı ve Yılmaz, Ayverdi’nin ifadeleriyle 21 Ekim’de gözaltına alındı, 22 Ekim’de “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklandı. (MA)

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir