Ana Sayfa / ana-slider / HDP’den 3 Günlük Meclis Boykotu

HDP’den 3 Günlük Meclis Boykotu

Şu ana kadar toplam 12 belediyesine kayyum atanan, belediye başkanları gözaltı ve tutuklamalara maruz bırakılan HDP, Meclis’i 3 gün boykot edecek

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre, 31 Mart yerel seçimlerinde üçü büyükşehir belediyesi olmak üzere 69 belediyede yönetimi kazanan ancak altı belediye başkanına KHK ile ihraç edildiği gerekçesiyle mazbata verilmeyen ve toplamda 12 belediyesine kayyum atanan Halkların Demokratik Partisi (HDP), üç gün boyunca Meclis’ten çekilme kararı aldı.

Kayyum kararlarının sürmesinin ardından toplanan HDP Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Grubu milletvekilliğinden istifa ederek sine-i millete dönme dahil tüm seçenekleri değerlendirme kararı aldı. Tabandan bu yönde büyük bir baskı olduğunu bildiren parti yöneticileri, yeni sistemde Meclis’in işlevini yitirmesi ve seçilmişlere yönelik operasyonların sürmesi nedeniyle halkın siyasete olan inancını yitirdiğine dikkati çekti.

3 GÜN MECLİS BOYKOTU

HDP yönetimi, bu kapsamda öncelikle iktidara uyarı amaçlı üç gün boyunca TBMM çalışmalarından çekilme kararı aldı. Eş Genel Başkan Sezai Temelli’nin açıkladığı karara göre, partinin 65 milletvekilinin tamamı Diyarbakır’a giderek belediyelere sahip çıktıklarını halka gösterecek. Gözaltındaki belediye eş başkanlarının durumuna yönelik gelişmeler de Diyarbakır’dan takip edilecek. Burada Kürt partileri ve demokratik kitle örgütleriyle de bir görüşme yapılarak önümüzdeki dönem siyaseti şekillendirilecek.

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir