Ana Sayfa / ana-slider / HDP kayyumlarla ilgili stratejisini yarın duyuracak

HDP kayyumlarla ilgili stratejisini yarın duyuracak

Halkların Demokratik Partisi (HDP) 31 Mart yerel seçimlerinde 69 belediye kazandı. 19 Ağustos’ta Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyeleriyle başlayan kayyum atamaları peyderpey devam etti.

En son Mardin’in Mazıdağı, Savur ve Derik ilçeleri ile Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine kayyum atanmasıyla sayı 24’e çıktı. HDP’nin elindeki belediye sayısı 45’e düştü.

24 belediyeyi kaybeden HDP, bir haftadır Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) ve belediyelerden çekilmeyi tartışıyor.

Belediye meclisi ve il genel meclis üyelerinin istifa önerisini ilk kez eski Ağrı Belediye Başkanı Sırrı Sakık dile getirdi.

Sakık’ı Avukat Eren Keskin takip etti. Keskin, “HDP’nin belediyelerden istifa etmesi yetmez Meclis’ten de çekilmeli” dedi.

Keskin’in ardından eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Avukatı Mahsuni Karaman, ‘Fiilen tasfiye edilen/edilmek istenen bir HDP var. HDP’nin elinde ise toplu istifa ederek ara seçim ile hodri meydan deme imkanı var’ çıkışı geldi.

Hem eski parti yöneticileri hem de değişik kesimlerden gelen istifa ve çekilme çağrıları HDP Genel Merkezi’ni harekete geçirdi.

HDP karşı 2016’da başlatılan ve 31 Mart’tan sonra da devam eden kayyum atamasına ilişkin tutumunu belirlemek için yetkili kurullarıyla başlattığı istişare ve değerlendirme toplantıları devam ediyor.

Independent Türkçe’nin edindiği bilgilere göre, toplantının gündeminde kayyum atamalarının yanı sıra bir süredir devam eden çekilme ve istifa tartışmaları da var.

Toplantıda söz konusu çekilme önerisine en fazla Güneydoğu Anadolu ağırlıklı HDP tabanının destek verdiği gündeme geldi.

Kaynağın aktardığına göre, devam eden toplantılarda kayyum atamalarının devam etmesi halinde iki aya kalmaz tüm belediyelerin kaybedileceği de tartışıldı.

Ancak, HDP’nin TBMM’den çekilmesi bir yana fikrinin gündeme gelmesine bile karşı olanlar çoğunlukta.

Ama belediye meclisleri için bu tespiti yapmak güç.

Independent Türkçe’ye konuşan HDP çevresinden bir kaynak, belediyelerden çekilme konusunun farklı olduğunu söyledi.

Kaynağa göre, geçmiş dönem yöneticilik, belediye başkanlığı ve milletvekilliği yapanların büyük kısmının belediyelerden çekilmeye destek veriyor ama bunu dillendiremiyor.

Çekilmenin ciddi ciddi tartışıldığı HDP’de kaynağa göre bir sürpriz yaşanmaz.

Genel fikir demokrasi mücadelesinin sonuna kadar devam ettirilmesi yönünde.

Yarın Ankara’da milletvekilleri, belediye başkanları, PM üyeleri ve partinin bütün bileşenleri ile bir araya gelecek olan HDP, son gelişmelerin ışığında yeni bir kayyum raporu ile bundan sonra izleyeceği tutumu ve beklentilerini yansıtacak bir deklarasyon açıklayacak.
 ( The Independentturkish)

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir