Ana Sayfa / Gündem / HDP Genel Merkezi ablukada: KHK’lilerin girişlerine izin verilmiyor

HDP Genel Merkezi ablukada: KHK’lilerin girişlerine izin verilmiyor

HDP Genel Merkezi’ne gelmek isteyen KHK’lilere polis izin vermiyor. Genel Merkezi binasını ablukaya alan polis, iki kişiyi gözaltına alırken, yaşanan gerginlik devam ediyor.

Kanun Hükmünde Kararname’yle (KHK) ihraç edilenlerin Ankara Yılmaz Güney Salonu’nda yapmak istedikleri etkinlik dün Valilik tarafından yasaklanmıştı. Valilik yasağı ardından Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Saadet Partisi (SP) genel merkezlerini ziyaret edecek olan KHK’liler sabah saatlerinde engellendi. Ankara’da bulunan KHK’lilerin bir kısmı HDP Genel Merkezi’ne giriş yaparken, bir süre sonra polis sokağı giriş çıkışlara kapattı.
HDP Genel Merkezi’nin bulunduğu sokak polis aracıyla kapatılırken, Genel Bilgi Tarama (GBT) sisteminden geçirilen yurttaşlar geri gönderiliyor.
HDP milletvekilleri Ömer Faruk Gergerlioğlu ve Habip Eksik, genel merkezin önünün kapatılmasına tepki gösterdi. Polislere yapılanların hukuksuz olduğu belirtilirken, iki yurttaş gözaltına alındı. Polisle HDP vekilleri arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Çevik kuvvet polisleri tarafından iteklenen vekiller ve KHK’liler uzun bir süre arbede arasında kaldı. Polislerin iki kişiyi gözaltına almasına tepkiler devam ederken, HDP’li Eksik, “Siz benim partimin girişini engelleyemezsiniz. Yaptığınız hukuksuzluk” diyerek tepki gösterdi.
HDP Genel Merkezi önünde gerginlik devam ediyor.
Öte yandan İstanbul ve diğer kentlerden gelen KHK’liler Ankara ve Eryaman girişinden geri gönderildi.
İstanbul’da gelen KHK’lilerin yürümek istemesi üzerine polisler müdahale etti. Biber gazıyla yapılan müdahalede çok sayıda kişi yaralandı. İstanbul’dan gelen KHK’lilerin polisler tarafından müdahale ile Ankara il sınırından uzaklaştırılmaya çalıştığı öğrenildi.
TOPLANTI HDP’DE BAŞLADI 
Polislerin ablukası devam ederken, KHK’li yurttaşlar ve HDP’li vekiller genel merkez binasına girerek, toplantılarına başladı.
HDP toplantı salonunda yapılan toplantıda söz alan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Gergerlioğlu, KHK’lilerin 21. yüzyılda Nazi Almanya’sında uygulanmayan uygulamalarla karşı karşıya kaldığını söyledi. Bu uygulamaları ifşa etmeye çalışanlarında engellenmeye çalışıldığını söyleyen Gergerlioğlu, “100 binlerce kişi bunun mağduru durumunda. Mazlum bir buçuk milyona yakın kişi var. BU artık KHK’li olmayanları da etkiliyor. Bugün KHK buluşması için Ankara’dayız. 3-4 aydır bu buluşma için uğraşıyoruz. KHK’liler Türkiye’nin insan hakları buluşma platformu oldu çünkü Kürdü, Türkü, Alevisi, Muhafazakarı var. Yaptığımız iş çok önemli, bu buluşmalar çok önemli. yaptığımız iş çok çok önenmli . bu buluşmalar çok önemli. Türkiye demokrasi tarihine not düşecek çok önemli buluşmalar” diye belirtti.
‘CHP’DEN HABER BEKLİYORUZ’
Buluşma için izin alınmak için resmi başvuru yapıldığını vurgulayan Gergerliooğlu, şunları söyledi: “KHK zulmünü 5-6 ekimde Ankara’da konuşulmasını engellemek için var güçleriyle çabaladılar. Ve sonunda 5-6 Ekim buluşmamızı yasakladılar ki biz 3-4 ay son derece değerli gayretlerle gece gündüz demeden çalıştık. Ama biz yılmadık ve bu buluşmayı başka bir şekilde gerçekleşmesinin yolunu aradık. Sosyal medya inledi. KHK buluşması engellenemez dedik. Dün bu yasa dışı engellemeye karşı partim ve Saadet Partisi genel merkezlerinde yapacağımız yönünde davette bulundu. Bize el uzatanın hakşinaslığını biz asla unutmayız. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile de dün görüştüm, cevap bekliyoruz. Eğer bizi genel merkezine kabul ederse memnuniyetle gider toplantımızı orada yaparız.”
HDP ve SP’nin kucak açmasının dahi kabul edilemediğini söyleyen Gergerlioğlu, “Binamızın önü engellendi vatandaşlar girmesin diye. Yaptıklarının anayasada hukukta yeri yok. Yolu kesip vatandaşların geçişini engellediler. Biz bugün KHK hukuksuzluğunu bir kez daha belgeledik. Gözaltına alınan arkadaşımız da bırakıldı. Engellenmeye çalışılan toplantımıza başlayalım” dedi.
EKSİK: HEP BİRLİKTE KAZANACAĞIZ
HDP milletvekili Habip Eksik de “675 KHK ile işimden hukusuzca atıldım. Bugün, farklı düşüncelere sahip olsak da hepimiz kavgası için buradayız. Büyük bir mücadelede sonra bu toplantıyı gerçekleştiriyoruz. Ülkede bütün hukuksuzlukların önüne KHK’iler Platformu olarak dikileceğiz. Bu gün ülkedeki faşizm toplumun tüm farklı kesimlerini hedef almakta. Kendi iktidarını kurumsallaştırmak için bizi birbirimizden uzaklaştırmaya çalışıyor. Sözler bu platformu kurarak, çok büyük güç koymuşsunuz. Hep beraber kazanacağız. Bir arada kazanacağız” diye belirtti.
Toplantı platform sözcülerinin konuşmasıyla devam ediyor. KHK’liler HDP ardından öğleden sonra Saadet Partisi’ni ziyaret edecek.
Kaynak: MA

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir