Ana Sayfa / Gündem / HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Partisinin Grup Toplantısında Konuştu

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Partisinin Grup Toplantısında Konuştu

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye olası operasyonuna ilişkin iç ve dış kamuoyuna çağrıda bulundu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin grup toplantısında Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik olası operasyonuna ilişkin iç ve dış kamuoyuna çağrıda bulundu.

Uluslararası topluma seslenen Temelli, “Tüm Türkiye halklarını, herkesi, tüm Ortadoğu halklarını, Avrupa halklarını, savaşa hayır demek için yan yana gelmeye davet ediyoruz. Tıpkı 17 yıl önce savaştan beslenenlere nasıl hayır dediysek, bugün de bu savaşı istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

Konuşmasında, “Savaş isteyenlere karşı barış iradesi güçlü bir şekilde ortaya koyamazsak, yıkımı çok fazla olur” diyen Temelli şunlara değindi:

“Bu felaketin bedelini çocuklarımız, evlatlarımız, gelecek kuşaklar ödeyecek. Siz anneler, evlatları savaşta ölmesin diyen Kürt ve Türk anneleri burada. Meclis’te barışın sesini yükseltmeye devam edecekler. Ne kadar engellemeye çalışsalar da barışın sesini engelleyemeyecekler. Uluslararası toplum nezdinde hiçbir kabul edilebilirliği olmayan bu savaş girişimine, bu işgal operasyonun durdurulmasını istiyoruz. Diyorlar ki ‘nihayet savaş başlıyor’. Sanki müjde veriyorlarmış gibi. Biz bu savaşın başlamasını istemiyoruz.

Ayrıca AB ve BM başta olmak üzere topluma çağrı yapıyoruz; Erdoğan’ın savaş politikalarına dur deyin. Öyle kısa açıklamalarla değil. Dur deyin. Evet, dur deyin. Yoksa bu savaş sadece Ortadoğu Suriye’nin kuzeyini yakmakla kalmayacak. Bütün dünyayı bu ateşin içine çekmeye devam edecek” dedi.

Kaynak: MA

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir