Ana Sayfa / ana-slider / HDP: AKP-MHP İktidarı Büyük Yenilginin Eşiğinde

HDP: AKP-MHP İktidarı Büyük Yenilginin Eşiğinde

HDP MYK imzalı açıklamada, “AKP-MHP iktidarı büyük bir yenilginin eşiğindedir.” iddiasında bulunuldu, ‘Demokrasi İttifakı’ çağrısı yapıldı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), dün Genel Merkez’de yapılan toplantının ardından yazılı bir açıklama yayınladı.

“Kapitalist sistemin yaşadığı derin krizi Ortadoğu’da aşmaya çalıştığı” belirtilen açıklamada, “Tarihsel olarak halkları ve inançları baskı altına alarak sürekliliğini sağlayan kapitalizm, Kürt halkı başta olmak üzere Ortadoğu’da demokratik yaşamı savunan halkları ve inançları tekçi anlayışla hedefine koymaktadır” denildi.

Türkiye’nin Suriye’ye yönelik askeri operasyonu üzerinde durulan açıklamada, “İşgal harekâtının gerek küresel güçler ile bölge devletlerinin bilgisi dâhilinde ve desteğiyle, gerekse de 9 Ekim 1998’deki Sayın Abdullah Öcalan’a yönelik uluslararası komplonun yıldönümünde başlatılması, demokratik yaşam talebini boğmak isteyen küresel-bölgesel kirli uzlaşıya işaret etmektedir” ifadeleri yer aldı.

“BAĞDADİ’YE EV SAHİPLİĞİ”

“AKP-MHP ittifakı, Kuzey ve Doğu Suriye’de adım adım inşa edilen demokratik yaşama karşı ÖSO’cu çetelerin jandarmalığında talan, yağma ve baskıyı esas alan bir egemenlik kurma amacındadır. Rojava’nın kadın özgürlükçü, seküler ve ekolojik yaşamını boğmayı önlerine hedef olarak koymuşlardır. Küresel güçler ise, ya destek vererek ya da sessiz kalarak bu karanlığa taraf olduklarını her gün bir kez daha kanıtlamaktadır.” denilen HDP MYK imzalı açıklamanın devamında “Bab, Cerablus, Afrin ve 9 Ekim’den bu yana işgal edilen bölgelerde devreye konmak istenen bu yıkımın kimlere ev sahipliği yaptığını Afrin’deki yağma ve yerinden edilmeden; Bab ve Cerablus’ta kadınların toplumsal yaşamdan silinmesi ve DAİŞ lideri Bağdadi ile DAİŞ Sözcüsü El-Muhacir’in öldürüldüğü coğrafyadan biliyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

“İKTİDAR BÜYÜK YENİLGİNİN EŞİĞİNDE”

“AKP-MHP ittifakı her geçen gün daha fazla sıkışmakta; krizler derinleşerek büyümektedir.” iddiasında bulunulan açıklamada, “Bu yönüyle, genelde Ortadoğu özelde ise Türkiye’de AKP-MHP iktidarı büyük bir yenilginin eşiğindedir. Tarihte, büyük yenilgilerin eşiğinde olan tüm otoriter, baskıcı iktidarlar gibi bir ‘zafer hikâyesi’ yaratmanın peşinden koşmaktadır. ” denildi.

“ZAMANIN RUHU”

‘Zamanın ruhunu okuyamayanlar, tarihin çöp sepetine giderler. Suyun akışına direnenler, uçuruma sürüklenirler.’ denilen açıklamada, bir de ‘demokrasi ittifakı’ çağrısında bulunuldu.

Açıklamada şöyle denildi:

“Zamanın ruhu, büyük ve küresel komploya karşı Kürt halkının bir araya gelerek ortak mücadeleyi yürütmesidir. Kuzey Doğu Suriye’ye yönelik işgal hareketine karşı ortaya çıkan halk iradesi, ortak mücadele için tüm kaygıları ortadan kaldırmış ve büyük bir imkân yaratmıştır. Bu imkânı politik ortaklığa çevirmek Kürt partilerinin sorumluluğundadır. Bizler de HDP olarak bu ortaklığın hayata geçmesi için ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduğumuzu bir kez daha paylaşıyoruz. Kimliği ve inancı ne olursa olsun her birimizin tarihi sorumluluklar alması gereken günün şafağındayız. Bu tarihi sorumluluk kısır siyasi tartışmalara, kimliklere kapanarak korunma kaygılarına ve ucuz siyasi hesaplara heba edilmeyecek kadar önemlidir. Bu ruh ve bilinçle, HDP olarak yaşadığımız coğrafyadaki her türlü baskıcı, faşist anlayışa karşı demokrasi, barış ve adalet diyen herkesi Demokrasi İttifakını büyütmeye çağırıyoruz. Herkesin ortak değerler etrafında Demokrasi İttifakında mücadele edeceği zeminin var olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz. Demokrasi İttifakının güçlenmesi ve başarması herkesin kazanması anlamına gelecek.”

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir