Ana Sayfa / ana-slider / Haydar Baş’a 2 yıl 6 Ay Hapis Cezası

Haydar Baş’a 2 yıl 6 Ay Hapis Cezası

BTP Genel Başkanı Haydar Baş, 2 yıl 6 ay hapisle cezalandırıldı. Baş cezayı, ‘açığa atılan imzanın kötüye kullanılmasına azmettirme’ suçundan alırken, ‘nitelikli yağmaya azmettirme’ suçundan beraat etti

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Haydar Baş’a ‘açığa atılan imzanın kötüye kullanılmasına azmettirme’ suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Aralarında avukatlarının bulunduğu 14 kişiyle birlikte yargılanan Baş, ‘nitelikli yağmaya azmettirme’ suçundan ise beraat etti.

NE OLMUŞTU?

2014 yılında Mustafa Eraslan’ın eşi Meral Eraslan, BTP Genel Başkanı Haydar Baş’ın eşine ticari işinden dolayı çok sayıda senedi zorla imzalattırdığını bu nedenle bir çok gayri menkullerine el konulduğunu iddia ederek savcılığa başvurmuştu. İfadesi alınan Dr. Mustafa Eraslan bu suçlamaları doğrulamış, “Haydar Baş’ın yönlendirdiği kişiler tarafından bacaklarının kırıldığını” ve “kızı üzerinden tehdit edildiğini” söylemişti.

2016 yılında bu suçlamalardan dolayı Haydar Baş, avukatı Lütfullah Önder ve 11 kişi hakkında “nitelikli yağma” ve “açığa atılan imzanın kötüye kullanılması” suçlarından dava açılmıştı. Haydar Baş, Bakırköy 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada Eraslan’a 20 milyon dolar borç verdiğini ve ödeme yapılmaması üzerine sorun yaşadıklarını söylemişti.

 

Kaynak: Duvar

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir