Ana Sayfa / ana-slider / Hasankeyf’in tarihi çarşısı yıkıldı

Hasankeyf’in tarihi çarşısı yıkıldı

Binlerce yıllık geçmişe sahip Hasankeyf’te, 610 yıllık Er-Rızk Camii’nin ‘taşınması’ için tarihi çarşının esnafına verilen süre doldu. Tarihi çarşı kepçe ve dozerlerle yıkıldı.

50 yıllık ömrü olması öngörülen Ilısu Barajı için tarihi Hasankeyf ve Dicle Vadisi yapılar birer birer sökülerek, 3 kilometre mesafede TOKİ tarafından oluşturulan yeni yerleşim alanına taşınıyor.

610 yıllık Er-Rızk Camii’nin taşınması için Hasankeyf’in tarihi çarşısı olan Kale Sokağı da yıkıldı. Esnafın taşınması için verilen sürenin dolmasının ardından çarşamba günü yıkım işlemi başlatıldı. Cumhuriyet’ten Mehmet Kızmaz’ın haberine göre esnaflar büyüdükleri dükkanlardan hüzün içinde ayrılırken, bazı esnaflar ise yeni yerleşkede kendilerine yer verilmediği için taşınamadı.

ESNAFTAN PROTESTO

Bekar olduğu gerekçesiyle yeni yerleşkede yer verilmeyen ve çocukluğundan beri tarihi ilçede esnaf olan Ali Aslankılıç, dükkanını eşyalarıyla yakarak durumu protesto etti. Aslankılıç, “Kalpleri soğuklar gelip ısınsın artık” ifadelerini kullandı. Aslankılıç, benzer durumda olan birçok esnaf ve Hasankeyf’linin olduğunu da anlattı.

Pazar günü itibariyle son yerli ve yabancı turistlerini ağırlayan tarihi çarşının bulunduğu Kale Sokağı ise çarşamba günü kepçe ve dozerlerle yıkıldı.

Batman ile Hasankeyf’i bir birine bağlayan ve 1955’te trafiğe açılan eski yol da trafiğe kapandı.

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir